Napadalca sta vernike, ki so se zbrali na jutranji molitvi v sinagogi v četrti ultra ortodoksnih Judov Har Nof na zahodu Jeruzalema, napadla tudi z noži in sekiro, je povedal tiskovni predstavnik policije Micky Rosenfeld. Šlo naj bi za Palestinca iz vzhodnega Jeruzalema, poročajo tuje tiskovne agencije.

Odgovornost za napad je prevzela Ljudska fronta za osvoboditev Palestine, njeno oboroženo krilo pa je pozvalo palestinske skrajneže k enotnosti v uporu proti izraelski okupaciji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je napovedal odločen odgovor, napad pa označil za neposreden rezultat spodbujanja k nasilju s strani Hamasa in palestinskega predsednika Mahmuda Abasa. Za popoldne je napovedal sestanek varnostnega kabineta.

Abas je napad obsodil

Palestinski predsednik Abas je napad obsodil. Dejal je, da gre za umor vernikov med molitvijo v sinagogi in poudaril, da obsoja umore vseh civilistov. Za nasilje je obtožil izraelske napade na mošeje, provokacije judovskih naseljencev in spodbujanje s strani skrajnih izraelskih ministrov.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je obsodila napad in ga označila za teroristično dejanje. Ob tem je pozvala bližnjevzhodne voditelje, naj poskušajo umiriti razmere. "Napad na sinagogo lahko le škoduje prizadevanjem za mir. To je bil teroristični napad na vernike pri jutranji molitvi, ki je vreden vsega obsojanja," je poudarila v sporočilu za javnost. "Pomanjkanje napredka v smeri rešitve dveh držav bo sistematično poskrbelo za naslednji krog nasilja," je dodala.

Kot junaško in blagoslovljeno dejanje pa sta napad pozdravili glavni islamistični palestinski gibanji Hamas in Islamski džihad. Poudarili sta, da gre za odgovor na smrt palestinskega voznika avtobusa, ki so ga v nedeljo našli obešenega v njegovem avtobusu in na napade na Tempeljski grič.

Obsodbe napada prihajajo tudi iz tujine. Ameriški državni sekretar John Kerry je napad označil za čisto nasilje in okrutnost. Palestinsko vodstvo na vseh ravneh je pozval k najstrožji obsodbi napada in sprejemu korakov za vzdržanost od kakršnega koli vzpodbujanja nasilja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Napad je obsodil tudi francoski predsednik Francois Hollande.

Pravico do molitve imajo samo muslimani

Jeruzalem sicer že tedne pretresajo nasilje in nemiri zaradi zahtev skrajne judovske manjšine po pravici do molitve na Tempeljskem griču oziroma mošeje Al Aksa, do katere imajo pravico samo muslimani, pa tudi zaradi napovedi novih judovskih gradenj v vzhodnem Jeruzalemu.

Napad se je zgodil dan po tem, ko so skrajne palestinske skupine, med njimi tudi Hamas, pozvali k maščevanju omenjenega palestinskega voznika avtobusa iz vzhodnega Jeruzalema, ki so ga v nedeljo našli obešenega v njegovem avtobusu na parkirišču na zahodu Jeruzalema.

Izraelske oblasti trdijo, da je šlo za samomor, palestinski strokovnjak, ki je sodeloval pri obdukciji trupla, pa je izrazil dvom, da se je voznik obesil sam. Svojci pokojnega trdijo, da se ni nameraval ubiti, za njegovo smrt pa so obtožili ortodoksne Jude. V ponedeljek so zato v Jeruzalemu izbruhnili spopadi med Palestinci in varnostnimi silami.