Volgemut, ki se je v preiskavi branil z molkom, se je skrbno pripravil na včerajšnjo glavno obravnavo. V razpravno dvorano okrožnega sodišča na Ptuju je prišel v obleki in z bralnimi očali na nosu, v rokah, vklenjenih v lisice, pa je držal več map, polnih dokumentacije. Kako odgovarja na očitke višje tožilke Diane Šeruga Sagadin, je spisal na papir, branje zagovora pa je prepustil sodnici.

Z oškodovancem fizično obračunal

»Iz vsega srca upam, da bo pred sodišče stopil storilec in se ga bo tudi ustrezno kaznovalo, ne pa da jaz služim kazen zaradi gostilniških govoric,« je zapisal. V Klinčev lokal naj bi nazadnje stopil poldrugo leto pred umorom. Res je, da se je z oškodovancem v preteklosti sprl, ker ga je ta nekoč obdolžil tatvine 150 evrov. Vendar Volgemut vztraja, da mu tedaj ni ukradel denarja, je pa res, da je z oškodovancem pozneje fizično obračunal, zaradi česar mu je sodišče izreklo opomin.

Kritične noči je bil doma, trdi upokojeni policist. Prič, ki bi to potrdile, Volgemut nima. Njegov alibi so izpisi baznih postaj operaterjev mobilne telefonije. Nekaj minut pred 2. uro zjutraj je poslal sms-sporočilo prek postaje, ki ni dosegljiva iz Klinčevega lokala, trdi. V zvezi s ključnim obremenilnim dokazom, to je rokavicami, na katerih so forenziki odkrili sledi smodnika, ki so identične tistim na Klinčevem truplu, pa je obtoženi dejal, da je rokavice uporabljal na strelskih tekmovanjih in pri preizkušanju orožja svojih znancev.

Eden od maščevalnih motivov naj bi bila okoliščina, da so Volgemuta izključili iz ptujskega lovskega društva zaradi očitka o krivolovu. »Nobenega razloga ni, da bi Klinca krivil za izključitev, saj nanjo ni imel nobenega vpliva,« je trdil.

Hčere terjajo 450.000 evrov

Pokojnikova vdova in tri hčere, ki so na sodišču vložile odškodninske zahtevke v skupni višini 450.000 evrov, so predstavile Volgemuta v drugačni luči. »Moj mož se je delal heroja, v resnici pa je bil obtoženi edini človek, ki se ga je bal,« je razlagala Marica Klinc in dodala, da je njen mož prepovedal Volgemutu hoditi v lokal. Zakaj, ji ni hotel razkriti. Kljub tej prepovedi naj bi obtoženi nekega dne presedel več ur za točilnim pultom gostilne in pil vodo, Klinc pa se je pred njim skrival v kleti.

»Obtoženi je oseba brez empatije,« je jezno pripomnila hči Andreja Klinc. »Zaznamoval je vso družino za več generacij, strah nas je in spimo pri prižganih lučeh.« Volgemut ob teh besedah ni pokazal nobenih čustev. Večino časa je zgolj prebiral neke listine.

Marica Klinc se je zelo dobro spominjala telefonskega pogovora dan pred umorom. »'Ti si zame navaden lopov, tat, baraba,' je klicatelju rekel moj mož,« je razlagala vdova. Kdo je bila ta oseba, ji Klinc ni hotel razkriti. Ko so jo obvestili o umoru, je odhitela v gostilno in objela soproga. »Tresla sem ga in tresla, zdravnica pa mi je rekla, da je ustreljen. Na glas sem rekla: 'Ljubi bog, umoril ga je tisti upokojeni policist!'« je dejala priča.

V obtožnici piše, da naj bi Volgemut umoril Klinca 7. decembra lani med 2. in 3. uro zjutraj. V Klinčevi gostilni ob ptujski Dornavski cesti naj bi v žrtev petkrat ustrelil z neznanim strelnim orožjem, nato naj bi ukradel 170 evrov gotovine. Po prepričanju tožilstva je Volgemut moril zaradi maščevanja, in sicer ker ga je Klinc obdolžil tatvine, požiga sekancev ob gostinskem lokalu in požiga lovskega doma Jožeta Lacka, ki se je zgodil maja lani.