Zaprl bi ga v klet pekarne

Sodišče je Ahmeta Ahmetaja, šolanega peka, ki je zaposlen pri razvpitem lastniku nekdanje stavbe nacionalnega preiskovalnega urada v Dimičevi ulici, podjetju Ram Invest Jurija Igorja Pogačarja, spoznalo za krivega po vseh točkah obtožnice: oderuštva, izsiljevanja, samovoljnosti in posesti orožja.

Pri Ahmetaju so policisti našli pištolo z izbrisano serijsko številko in skoraj 100 nabojev, glavnina obtožb pa se nanaša na upniško-dolžniški odnos, ki ga je imel z vrtnarjem Alešem B. Ta se je leta 2010 utapljal v dolgovih, zato naj bi mu Ahmetaj posodil 3000 evrov. Tedenske obresti so znašale kar 750 evrov, kar je Aleš B. odplačeval z manjšimi zneski okoli sto evrov. A kmalu tega tempa ni več zmogel in po treh mesecih je bil dolžan že 5500 evrov. Septembra so se začele resne grožnje s smrtjo. Ahmetaj ga je med drugim prisilil, da je sedel v avtomobil z njim in ga v njem oklofutal, drugič naj bi mu grozil tudi z nožem, tretjič ga je ustrahoval, da ga bo zaprl v klet pekarne. Večkrat na dan naj bi ga z grožnjami nadlegoval tudi prek telefona. Do srede septembra je Aleš B. Ahmetaju izročil tudi svoj prenosni računalnik, štiri zlate verižice, diamantne uhane in zlato ročno uro. Skupaj z gotovino naj bi Ahmetaju tako »vrnil« za okoli 10.000 evrov.

Oderuški posojilodajalec je po navedbah tožilstva vrtnarja tudi prisilil, da je pri viški notarki z njim podpisal posojilno pogodbo v višini 140.000 evrov, čez nekaj dni pa je dolžnik moral vpisati hipoteko na svojo vrtnarijo. Ahmetaj po ugotovitvah sodišča 140.000 evrov nikoli ni posodil, je pa od Aleša B. terjal 36.000 evrov, češ da so tako visoki stroški, ki so nastali ob vpisu hipoteke v zemljiško knjigo. Sodišče je zato posojilno pogodbo v sodbi opredelilo kot nično.

Obljubljal božjo bližino

Ahmetaj, ki se je med sojenjem zagovarjal kot nedolžen, nam je v telefonskem pogovoru povedal, da se bo zoper prvostopenjsko sodbo pritožil, svojo krivdo zaradi domnevnega oderuštva pa prav tako ostro zavrača tudi drugi vrtnarjev upnik, 33-letni Brusli Beganović.

Drugi oderuški posojilodajalec naj bi Alešu B. posodil 1000 evrov in zahteval 50-odstotne obresti. Že po mesecu dni »zaplezani« vrtnar ni mogel vračati denarja, zato sta se dogovorila za tedenske obroke po 200 evrov. Do srede avgusta je dolg narasel že na 3000 evrov, zaradi česar so sledile grožnje. Brusli Beganović naj bi vrtnarju grozil, da bo že »videl boga«, namig na bližino posmrtnega življenja pa je podkrepil tudi s pištolo v roki. Alešu B. naj bi prisolil tudi več zaušnic, kar je vrtnarja spodbudilo k hitrejšemu odplačevanju dolga. Na koncu je vrnil vseh 3000 evrov, kar mu je uspelo s prodajo dveh zlatih ploščic in šestih zlatnikov.

Tožilstvo Beganoviću očita oderuštvo in samovoljnost, vendar sojenje Romu, ki se preživlja s prodajo starega železa, še ni končano.