Policija je konec decembra lani na tožilstvo poslala ovadbo zoper tri osebe zaradi suma kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic pri nepremičninskih poslih Janše s podjetjem Imos. Poleg Janše naj bi ovadila še nekdanjega direktorja Imosa Branka Kastelica in nekdanjega direktorja Eurogradenj Klemna Gantarja.

Poslovanje Janše z Imosom je problematizirala tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) v poročilu o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank.

Janša je namreč 20. julija 2005 prodal zemljišča v Trenti podjetju Eurogradnje. Denar je prejel dva meseca pred prodajo, protikorupcijski komisiji pa to pojasnil kot pomoto. Denar je nato vrnil in ga znova prejel. Za zemljišče je prejel 130.000 evrov, čeprav naj bi bilo po informacijah KPK vredno desetkrat manj. S tem denarjem je Janša nato sofinanciral nakup Imosovega stanovanja v Ljubljani, Imos pa je od Eurogradenj nato odkupil zemljišče v Trenti. Zoper Janšo naj bi v zvezi z Imosovimi posli potekali trije postopki.

KPK: Imosovo preplačilo skoraj do polovice sofinanciralo Janšev nakup stanovanja v Ljubljani

Po ugotovitvah KPK naj bi podjetje Imos leta 2005 prek povezanega podjetja Eurogradnje z odkupom in večkratnim preplačilom vrednosti zavezančevih nepremičnin do skoraj polovice sofinanciralo nakup Janševega stanovanja v Ljubljani.

To po oceni komisije "utemeljuje sklep, da je s tem zavezanec pridobil premoženjsko korist od gospodarske družbe Imos v okvirni višini najmanj 100.000 evrov". Posel je po ugotovitvah komisije obremenjen z izrazitimi korupcijskimi tveganji in sumi zlorabe položaja.

Glede prodaje kmetijskih zemljišč v Trenti je KPK ugotovila tudi, da te prodaje ni prijavil v zakonskem roku. Kmalu po objavi poročila KPK je Janša pojasnil, da je posestvo v Trenti kupil že leta 1992, zanj pa je plačal več, kot komisija trdi, da je bilo vredno leta 2005, čeprav so se cene nepremičnin v teh letih dvignile za nekajkrat.

V SDS so konec lanskega leta poudarili, da je spornost nepremičninskih poslov "dokazano popolnoma iz trte zvita". Danes pa so na spletnih straneh stranke objavili odziv z naslovom Najprej KPK in NPU, nato likvidacija: 161. postopek zoper Janeza Janšo. V njem izpostavljajo, da je časnik Finance že lani ugotovil, da je Janševa prodaja posestva v Trenti v okvirih povprečnih cen. Kljub temu pa se je tožilstvo v svoji zahtevi naslonilo na lanske ugotovitve KPK glede "spornih nepremičninskih poslov", navajajo v SDS, kjer se sprašujejo, "do kdaj še?".