Tožilec Gerrie Nel je na sodišču v Pretorii poudaril, da je bilo Pistoriusovo pričanje oropano vsakršne resnice, saj da med sojenjem ni priskrbel razumsko mogoče različice dogodkov z valentinovega leta 2013, ko je umoril svoje dekle, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Od sodišča je zahteval, naj njegovo pričanje zavrne, po petih urah sklepne besede pa terjal, da se atleta obsodi za umor. V pisni obrazložitvi je Nel izpostavil, da sodišče, tudi če bo zavrnilo lažno različico dogodkov, ki si jo je izmislil obtoženi, nima druge možnosti, kot da ugotovi, da je obtoženi vedel, da je bila žrtev v stranišču in da je štirikrat nanjo streljal z namenom, da jo ubije.

Tožilec je upošteval tudi sicer po njegovem mnenju zelo malo verjetno možnost, da bo sodišče sprejelo eno izmed Pistoriusovih pričanj, to je tisto o nenamernem streljanju v trenutku panike. A tudi v tem primeru se obtoženi po mnenju Nela ne more izogniti obsodbi za nenaklepni uboj, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Tožilec je v sklepni besedi skušal diskreditirati vse vidike Pistoriusovega pričanja. Poudaril je, da je paraolimpijec podajal nasprotujoče si izjave, saj je enkrat pričal, da je dekle umoril po nesreči, drugič pa, da je ravnal v samoobrambi.

Atlet je prikrojil svoje dokaze, saj so ga bolj zanimale posledice pričanja kot resnica, je poudaril Nel. Dodal je, da je tudi obramba med sojenjem priznala, da obtoženi ni dobra priča.

"Obtoženi ni želel prevzeti niti najmanjše odgovornosti in je ves čas nekoga drugega krivil za svoja dejanja," je še izpostavil tožilec.

Streljal je z namenom, da bi ubil

Na dan zločina je skozi vrata streljal z namenom, da ubije, je med drugim poudaril Nel. Ob tem je naštel tudi niz drugih ključnih argumentov v podporo tej tezi, ki jih je naštel že med sojenjem.

Pistoriusov odvetnik Barry Roux bo imel sklepno besedo v petek. Obramba je sicer skozi sojenje skušala sodnico Thokozile Masipa prepričata, da je Pistorius Steenkampovo ustrelili po nesreči, ker jo je imel za vlomilca.

Obtoženca pa je orisala kot zelo občutljivega posameznika, obsedenega z varnostjo, kar da je posledica težavnega otroštva in njegove invalidnosti.

Odmevno sojenje 27-letnemu južnoafriškemu paraolimpijcu, ki je zaslovel kot tekač s protezami na poletnih olimpijskih igrah v Londonu leta 2012, se je začelo 3. marca letos; na njem je nastopilo skoraj 40 prič. Ves čas je deležno velike pozornosti javnosti.

Med sojenjem jokal in bruhal

Na sojenju je bil Pistorius večkrat, vsaj na videz, povsem strt, med drugim je jokal in celo bruhal. Deležen je bil tudi psihiatrične ocene, ki je ugotovila, da trpi za posttravmatsko motnjo, da pa ni duševno bolan, zaradi česar kazensko ne bi odgovarjal za svoja dejanja.

Po oceni pravnih strokovnjakov naj bi sicer Pistoriusu škodilo predvsem to, da se je zapletel v dve različni zgodbi o tem, zakaj se je odločil na slepo streljati skozi zaprta straniščna vrata. Ti streli so bili namreč usodni za Steenkampovo, ki je bila takrat na stranišču.

Pistorius je danes na sodišče prišel oblečen v temno obleko in z očali, ob tožilčevih besedah pa je stiskal čeljusti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Na sodišču sta bila navzoča tudi njegov oče Hank in sestra Aimee, pa tudi starša umorjene. Če bo spoznan za krivega, mu grozi do 25 let zapora.