Zoran Thaler je po naših neuradnih, a zanesljivih podatkih s specializiranim državnim tožilstvom že podpisal sporazum o priznanju krivde zaradi kaznivega dejanja jemanja podkupnine, s katerim je pristal na vikend zapor, denarno kazen in nekajletno prepoved opravljanja poklica. »Želim, da čim prej pride do predobravnavnega naroka na sodišču. Do takrat zadeve ne bom komentiral, bom pa na tem naroku povedal marsikaj,« nam je včeraj dejal Thaler. Dodal je še, da se je ves čas trudil, da bi postopek potekal čim hitreje, a so od izbruha afere do zdaj vseeno minila skoraj tri leta.

Pediatrični kliniki 15.000 evrov

Del sporazuma o priznanju krivde je tudi alineja, da mora do predobravnavnega naroka plačati 15.000 evrov na račun Pediatrične klinike, nam je pojasnil.

Naj spomnimo, da so se novinarji britanskega časopisa The Sunday Times poleti 2010 predstavili kot finančni lobisti in 60 poslancem evropskega parlamenta ponudili denar, da bi vplivali na zakone EU, ki so bili v procesu sprejemanja. Njihovemu vabilu na večerjo se je odzvalo 14 poslancev, štirje so pristali na posel. Poleg nekdanjega slovenskega zunanjega ministra Thalerja tudi avstrijski poslanec in nekdanji avstrijski minister za notranje zadeve Ernst Strasser, bivši romunski zunanji minister Adrian Severin in španski evroposlanec Pablo Zalba Bidegain. Najbolje se je »izmazal« slednji, saj proti njemu ni bila uvedena niti sodna preiskava. Strasserja so na dunajskem sodišču pred približno letom dni obsodili na štiri leta zapora, a je vrhovno sodišče novembra lani sodbo razveljavilo. Romunsko tožilstvo je obtožnico proti Severinu vložilo lanskega septembra, naše specializirano državno tožilstvo pa proti Thalerju pred približno dvema tednoma. Pred tem je postopek potekal bistveno počasneje: kazensko ovadbo je policija vložila maja 2012, septembra istega leta pa je tožilstvo vložilo zahtevo za preiskavo.

Po naših informacijah se Thaler zoper vloženo obtožnico ni pritožil, tako da je zelo hitro postala pravnomočna, potem pa je v nekaj dneh prišlo še do podpisa sporazuma.

Verjetno je na odločitev Zorana Thalerja pomembno vplivala ocena sodišča, da iz sodnega spisa ne izloči dokazov, ki so jih novinarji pridobili s tajnim snemanjem oziroma prisluškovanjem in za katere je poslanec trdil, da so nezakoniti. A sodišče je tehtalo med pravico do zasebnosti in pravico do obveščenosti javnosti v zvezi z delovanjem njihovega predstavnika ter odločilo v korist slednje.

Thaler je v tem času sicer večkrat povedal, da si želi, da se postopek čim prej konča in da upa, da se bo v procesu pokazalo, da ni delal nezakonito on, temveč nekdo drug. Z mesta poslanca je odstopil dan po tistem, ko je londonski časopis objavil obširno reportažo o koruptnih evroposlancih. Po podatkih novinarjev naj bi zahteval, da se denar – šlo naj bi za sto tisoč evrov – nakaže prek nekega londonskega podjetja, s čimer bi njegovo početje ostalo v tajnosti. Thaler je takrat obtožbe zavrnil, češ da ponujenega denarja ni nikoli vzel in ga tudi ni nameraval v prihodnje. Izjavil je, da je vedel, da gre za manipulacijo in poskus diskreditacije poslanca, je pa s temi ljudmi še naprej komuniciral, da bi ugotovil, kdo se za njimi skriva.

Na sodišču pa bo zdaj krivdo očitno vendarle priznal in tako do običajnega sojenja ne bo prišlo. O podrobnostih včeraj ni hotel govoriti, dejstvo pa je, da sta mu zaradi jemanja podkupnine grozila zaporna kazen od enega do petih let ter denarna kazen.