Konstantno javno žaljenje

Na procesu, ki se je končal včeraj, je sodišče vzelo pod drobnogled pet domnevnih kaznivih dejanj žaljive obdolžitve na Seničev račun. Šlo je za Požarjevo pisanje v letu 2012 o tem, da je bil odvetnik vpleten v okoriščanje Igorja Jurija Pogačarja z oddajanjem stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), da je sodeloval pri izčrpavanju in na koncu tudi propadu stranke LDS, da je sodeloval pri sumljivih poslih pri prodaji mariborskega Večera ter da je ravno on izdal podrobnosti o počitnikovanju družine Janša-Bačovnik v Grčiji in njeni vrnitvi v domovino z zasebnim letalom.

Uroš Čop iz Odvetniške pisarne Senica je trdil, da je Požar vedel, da so trditve neresnične in žaljive, a jih je kljub temu objavil ter tako škodoval časti in dobremu imenu zasebnega tožilca. »Napisal je že več kot 300 člankov, s katerimi namerno in ciljno ubija Senico. Gre za konstantno javno žaljenje, to je Požarjev modus operandi,« je med drugim zatrdil Čop. Obtoženčev zagovornik Franci Matoz je po drugi strani opozoril, da je Senica po njegovem mnenju javna osebnost, zato ima novinar pri pisanju o njem večjo svobodo. Požar je verjel, kar je zapisal, pisal pa je le o zadevah, ki so v interesu javnosti. Obtoženi je v zaključnem govoru zatrdil, da še nobenega članka ni napisal z zaničljivim namenom. In tudi, da je vse sporne zapise objavil v času, ko je bila Seničeva partnerica Katarina Kresal predsednica LDS in ministrica, zasebni tožilec pa eden najbolj vplivnih ljudi v državi. »O njem veliko vem, tudi zasebno, pa tega nisem objavil,« je poudaril.

Ni javna osebnost

Zadnjo besedo je seveda imel sodni senat, ki je videl znake kaznivega dejanja v pisanju o Seničevi povezavi s Pogačarjem ter tudi v članku o političnem in poslovnem propadu LDS, pri katerem naj bi prav tako sodeloval znani odvetnik. Po besedah sodnika Radonjića ni dokazov, da je Senica vplival na poslovanje LDS, prav tako tudi ne, da bi bil povezan z oddajo stavbe za NPU. »Tudi sodišče deli prepričanje, da je takratna notranja ministrica in Seničeva partnerica Kresalova ravnala koruptno... Ni pa dokazov, da bi bil s tem povezan zasebni tožilec,« je pojasnil sodnik. Kar zadeva pisanje o nakupu Večera, je dejal, da je Požar na podlagi razpoložljivih informacij lahko utemeljeno verjel v tisto, kar je napisal. Glede Janševega poleta pa, da tudi v primeru, če bi Senica res izdal ta podatek, to ne bi bilo nič žaljivega.

Radonjić je tudi pojasnil, da zasebni tožilec po mnenju sodišča ni javna osebnost, saj ne opravlja nobene funkcije, v javnosti se ne pojavlja in mu ni treba »trpeti nič več kot kateremu drugemu navadnemu človeku«. Je pa odvetnik in žaljivo pisanje mu je povzročilo »profesionalno škodo«.

Požar je za vsako kaznivo dejanje dobil po 6000 evrov denarne kazni, preklicali pa so mu tudi pogojno obsodbo zaradi razžalitve televizijske voditeljice Ivane Šundov Hojan (takrat je bil obsojen na plačilo 5000 evrov z dveletno preizkusno dobo). Končno enotno denarno kazen je senat določil na 12.000 evrov.