Tožilstvo je od sodišča zahtevalo, da Oscarja Pistoriusa pošljejo na opazovanje. Športnikova odvetniška ekipa prošnji nasprotuje, saj to pomeni, da bi Pistorius 30 dni moral preživeti v psihiatrični bolnišnici.

Psihiatrinja Meryl Vorster je med sojenjem dejala, da se Pistorius na grožnje večkrat odzove z bojem kot begom. Generalizirana anksiozna motnja naj bi bila posledica operacije pri 11 mesecih, ko so mu odstranili noge. Po njenem je bil to za dojenčka »travmatičen napad«.

Uboj Reeve obžaluje

Glede uboja Reeve Steenkamp naj bi Pistorius občutil obžalovanje, je pojasnila Vorsterjeva. »Počuti se krivega in je zaradi tega depresiven,« je dodala. Po njenem bi bila njegova reakcija, če bi še vedno imel obe nogi in ne bi imel motnje, na tisti usoden večer drugačna. Poudarila pa je, da motnja ni vplivala na njegovo odločanje glede prav in narobe, zato mora sodišče odločiti, ali je motnja vplivala na zmožnost razmišljanja. »Menim, da motnja igra vlogo, a odločitev je v rokah sodišča,« je pojasnila.

Pistorius je po njenem prišel iz nestabilnega okolja. Njegov oče je družino zapustil, ko je bil Oscar star šest let, že prej pa je bil veliko odsoten. Športnikova mati je zaradi tesnobnih občutkov spala s pištolo pod vzglavnikom. S smrtjo matere leta 2002 je izgubil »osebo, na katero je bil čustveno navezan«, je pojasnila Vorsterjeva.

Na vprašanje tožilca Gerrija Nela, ali je nekdo z generalizirano anksiozno motnjo in pištolo »nevaren okolici«, pa je Vorterjeva odgovorila: »Da.«