Nekoč tesna sodelavca in prijatelja sta se sprla zaradi denarja ob prodaji parcel na zloglasni Orleški gmajni Luki Koper. Tedaj je Prijatelj začel Mikuža izsiljevati in mu pošiljati številna žaljiva telefonska sporočila. Mikuž pa je kot tajni sodelavec policije omogočil, da so nečedni posli z zemljišči prišli v roke pregona. Prva domnevno žaljiva sporočila naj bi Mikuž na svoj telefon začel prejemati že leta 2008, zadnje pa je prejel nekaj dni pred Prijateljevo aretacijo leta 2010 v Solkanu. Mikuž je najprej podal predlog za kazenski pregon, a ga je sodišče zavrnilo, zato se je odločil Prijatelja preganjati zasebno.

Že po prvih minutah včerajšnjega predobravnavnega naroka je bilo jasno, da se Mikuž in Prijatelj ne bosta zmogla poravnati. Ker Mikuža na obravnavo zaradi zdravstvenih težav znova ni bilo, sta poravnalni predlog Prijatelju predstavili Mikuževi pooblaščenki. »To ni bil predlog za poravnavo, ampak izsiljevanje. Zahtevali so 10.000 evrov, od tega 3000 evrov vnaprej, ob tem pa ne bi smel več nikoli omenjati Mikuža. Pretežki pogoji, da bi jih lahko sprejel,« je dejal Prijatelj. Zato bo v tem primeru razpisano »klasično« sojenje, na katerem želi Prijatelj, ki se zagovarja sam, zaslišati kopico prič. Večinoma ljudi, ki naj bi jih Mikuž v preteklosti že ogoljufal in naj bi pritrdili, da Prijatelj v izjavah na račun Mikuža ni pretiraval. Predlagal je tudi kopico dokazov, iz katerih naj bi bilo razvidno, da je upravičeno dvomil o njegovi poštenosti in ga tudi upravičeno označil za goljufa.

Prijatelj se je nato včeraj vrnil v koprski zapor, kjer prestaja dvoletno kazen zaradi podkupovanja. Robert Časar in Marjan Mikuž, ki sta bila v isti zadevi obsojena na več let zaporne kazni, pa se še izmikata roki pravice. Časar je izginil, Mikuž pa zbolel.