Za dan "ko to lahko storijo" šteje tudi dan, ko upravičenec zaradi primera suše ne more več v celoti izpolnjevati prevzete obveznosti, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo in okolje.

Končnim prejemnikom sredstev iz naslova teh ukrepov, ki zaradi posledic letošnje suše ne bodo mogli ohraniti staleža živali glede na zbirno vlogo, ki je bila podlaga za dodelitev sredstev, in bodo ob oddaji zbirne vloge za leto 2014 navedli nižji stalež živali, ne bo treba vrniti že izplačanih sredstev.

Obvestilo naj vsebuje podatke z imenom in priimkom nosilca kmetijskega gospodarstva, številko KMG-MID, število hektarjev prizadetih površin in ukrep, za katerega sporočajo višjo silo zaradi suše, ter pogoje ukrepa, ki jih zaradi suše ne morejo izpolnjevati.

Višja sila zaradi suše se lahko uveljavlja tudi za ukrep izravnalnih plačil za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD) in kmetijsko okoljske podukrepe (podukrepi KOP). V primeru pravočasnega obvestila višje sile se neizpolnjevanje prevzetih obveznosti za ukrep OMD in podukrepe KOP ne bo upoštevalo kot kršitev.

V primeru morebitne kontrole na kraju samem lahko upravičenec opozori kontrolorja, da ta v zapisniku o kontroli pri opombah navede gerke oz. identifikacijo živali, za katere je upravičenec agenciji sporočil primer višje sile zaradi suše.

Obvestilu o primeru višje sile zaradi suše dokazil ni treba prilagati.