Koper. Danes se bo na koprskem sodišču nadaljevalo sojenje županu Borisu Popoviču, ki je osumljen zlorabe položaja pri prodaji nepremičnin na Serminu. Kot priči bosta zaslišana direktor podjetja Serming Aleš Bohinec in eden od lastnikov podjetja, Viljem Orel. Tožilstvo namreč trdi, da je bil posel vnaprej dogovorjen, ker je razpis vseboval pogoj, ki ga je lahko izpolnil le Serming.

Včeraj pa bi se za Popoviča na istem sodišču moralo začeti še eno sojenje, tokrat zaradi nepravilnosti, ki naj bi jih zagrešil že v prvem letu svojega mandata, se pravi leta 2003, vendar je bilo sojenje preklicano. Popovičev odvetnik Branko Gvozdič je povedal, da je zadevo preklicalo sodišče, razlogov za to pa da ne pozna, po naših podatkih pa je eden od drugih odvetnikov v tem primeru zahteval izločitev sodnega senata. Začetek sojenja je tako prestavljen na konec meseca. Omenjeno sojenje se tako začenja deset let po tistem, ko so koprski kriminalisti spisali ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja pri izbiri izvajalca za koprsko Rumeno noč, nepravilnosti pri poskusu prenosa koncesije na plažnih objektih iz Popovičevega družinskega podjetja BPC na podjetje 13.d.o.o. in suma pranja denarja, ker naj bi denar, ki je izviral iz davčnih zatajitev, skupaj s sestro Lauro Ban vlagal v objekte na koprskem kopališču.

Koprsko tožilstvo je obtožnico vložilo šele leta 2010, kar pomeni, da so zanjo potrebovali kar sedem let. Kje se je zatikalo, nam včeraj ni uspelo izvedeti, zaradi mencanja pa je vmes zastaralo kaznivo dejanje pranja denarja. Zato je tožilstvo obtožnico v tem delu že pred tedni umaknilo. Sprva so Popoviču in njegovi sestri očitali, da sta »oprala« 45 milijonov tedanjih tolarjev, kar znaša slabih 190.000 evrov. Ker pa je bilo v sojenju zaradi davčne zatajitve Borisu Popoviču kasneje dokazano, da je zatajil »le« 11.000 evrov, se je posledično tudi znesek »opranega« denarja zmanjšal. Ker znesek potem ni več presegal zakonsko določenega zneska velike premoženjske koristi, je pregon za omenjeno kaznivo dejanje po desetih letih zdaj absolutno zastaral.

Popoviču tako ostajata obtožbi zaradi zlorabe položaja pri izbiri izvajalca za Rumeno noč in zaradi poskusa sklenitve direktne pogodbe za prenos koncesije na plažnih objektih, čeprav bi za to morali objaviti javni razpis. Po nekaterih podatkih pa tudi tema dvema kaznivima dejanjema v kratkem grozi zastaranje. »Ne vem, sploh nisem gledal, kakšni so zastaralni roki. Sem pa sodišče večkrat prosil, naj priskrbijo posamezne odločbe, ki jih v spisu ni. Do danes jih še nisem dobil. Gre predvsem za odločbe takratnega generalnega direktorja policije, ki je odredil tajno opazovanje in še druge odločbe, povezane s tem, « je za Dnevnik povedal Popovičev odvetnik Branko Gvozdič. Zaradi kaznivega dejanja pomoči pri zlorabi položaja so poleg Popoviča obtoženi še nekdanji direktor koprske komunale Slavko Ferček, nekdanji direktor lokalne turistične organizacije Igor Vučič in koprski podjetnik Matija Blažič.