Policisti so hitrost izmerili 122 smučarjem, najhitrejše pa seznanili s podatkom, da obstaja velika podobnost med izpostavljenostjo hitrega smučarja in posledicami prometne nesreče v vozilu.

Hitrost smučarjev so policisti ugotavljali z običajnimi laserskimi merilniki hitrosti, ki se sicer uporabljajo za merjenje hitrosti vozil v prometu. 122 izmerjenih smučarjev se je po pobočju spuščalo s povprečno hitrostjo 40 kilometrov na uro.

Najvišja izmerjena hitrost smučarja je bila 55 kilometrov na uro – za primerjavo, udarec vozila na naše telo pri hitrosti 50 km/h je enak padcu z višine 10 metrov in to je tudi zgornja meja hitrosti vozila, ki pešcu še daje možnost za preživetje.

Na treh gorenjskih smučiščih v letošnji sezoni že 15 smučarskih nesreč, smučarka po trku v komi

Na smučiščih na Krvavcu, Starem vrhu in v Kranjski Gori se je v letošnji zimski sezoni zgodilo že 15 smučarskih nesreč. Policisti so obravnavali tudi primer, ki po posledicah spominja na smučarsko nesrečo nekdanjega dirkača v formuli 1 Michaela Schumacherja. V Kranjski Gori je namreč smučar trčil v smučarko, ki je zaradi poškodb še vedno v komi.

Zakon sicer ne predpisuje najvišje hitrosti smučanja, zato tudi policisti smučarjev zaradi prehitre vožnje ne morejo kaznovati. Globa pa je predpisana za kršitev določil, da morajo smučarji voziti varno in s prilagojeno hitrostjo, tako da ne ogrožajo sebe in drugih.