»Da so bili v času, ko se je izvedelo za kršitve, podani pogoji za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi, je potrdila tako uprava za organizacijo in kadre ministrstva za notranje zadeve, ki je tudi izdala sklep o izredni odpovedi pogodbe, kot komisija za pritožbe iz delovnega razmerja pri vladi. Sprva so tako zadevo ocenili tudi na delovnem sodišču v Celju, a je bil po pritožbi policista na višje sodišče v ponovljenem sojenju sklep o izredni odpovedi razveljavljen,« pojasnjujejo na celjski policijski upravi in dodajajo, da odločitve sodišča spoštujejo – in tako bo tudi v tem primeru.

Nepravilno prikazoval potne stroške

Kot smo že poročali, so policista ovadili, ker naj bi 4. februarja 2011 zlorabil uradni položaj, ko je na počivališču Tepanje avtoprevozniku iz Poljske kot povzročitelju prometne nesreče z manjšo materialno škodo (za kar je predpisana globa 40 evrov, »polovička« pa znaša 20 evrov, izrekel globo 120 evrov in si protipravno prilastil 100 evrov. »Obenem smo policistu v skladu z določili zakona o delovnih razmerjih izrekli opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, če bi obveznosti ponovno kršil. Policistu je bila nato 15. marca vročena izredna odpoved pogodbe zaradi še ene hujše naklepne kršitve obveznosti iz delovnega razmerja, ki je imela znake goljufije. Iz zbranih dokazov je bilo namreč razvidno, da naj bi že od leta 2009 nepravilno prikazoval potne stroške s tem, da je prikrival dejanski naslov bivališča. Zadevo smo takrat odstopili v obravnavo specializiranemu državnemu tožilstvu, na osnovi tega pa je bil podan tudi predlog za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi,« pojasnjujejo na celjski policijski upravi.

Ob tem poudarjajo, da mora vsak policist, tako v službenem kot prostem času, spoštovati predpise, saj je njihova naloga med drugim tudi preiskovanje kaznivih dejanj in prekrškov. »Zato so kazniva dejanja z njihove strani toliko bolj nedopustna. V obeh primerih, torej tako v primeru opozorila pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi kot pri izredni odpovedi pogodbe, pa so zbrani dokazi vzbujali sum, da ima kršitev vse znake naklepnega kaznivega dejanja,« je še razložila Trbulinova.

Sindikat za sistemske spremembe

A v Sindikatu policistov Slovenije, ki mu predseduje Zoran Petrovič, vztrajajo, da so na celjski policiji v tem primeru kršili postopke. Izredno odpoved naj bi namreč najprej sprožili zgolj zaradi suma, da si je policist protipravno prilastil globo, o čemer priča tudi dokumentacija, zatem pa so postopek izredne odpovedi sprožili še zaradi domnevno preveč izplačanih potnih stroškov, kar je bila »odpoved na odpoved«.

Po njihovem je uprava postopek najprej sprožila zaradi poljskega avtoprevoznika, ker so ga zavozili, pa so mu lahko izrekli le opomin pred odpovedjo pogodbe, pri katerem ni možno uveljavljati sodnega varstva. »In ker se je takratno vodstvo policijske uprave prenaglilo, imajo zdaj skrb vzbujajočo 'selektivno amnezijo', saj so bolj kot lastnemu zaposlenemu verjeli Poljaku, ki je, kot se je izkazalo kasneje, na podoben način lažno ovajal policiste po vsej Evropi. V sindikatu ne zagovarjamo nezakonitih dejanj, še najmanj korupcijo. A v primeru odpovedi pogodb o zaposlitvi morajo biti postopki vsebinsko in formalno izvedeni v skladu z zakonodajo. Zaradi večjega števila nezakonitih odpovedi in premestitev, pri čemer prednjači prav celjska policijska uprava, smo se že lotili sistemskih sprememb zakonodaje, zoper posameznike pa tečejo formalni postopki za ugotavljanje njihove kazenske in odškodninske odgovornosti,« pravi Petrovič.

Naj dodamo, da je tudi višje sodišče na osnovi zbranih dokazov in zaslišanj prič na koncu razsodilo, da je bila odpoved nezakonita. »Zaporedje dogodkov kaže, da so se omenjenega prometnega policista na vsak način želeli znebiti, četudi na nezakonit način. In dejstvo je, da se tako ne dela, saj lahko človeka na tak način uničiš. Ožigosan je kot kriminalec, tisti, ki so za to odgovorni, pa napredujejo,« je kritičen Petrovič.