Odvetniki se sklicujejo na zadnje primere ponesrečenih usmrtitev v državah Ohio in Oklahoma, na dejstvo, da so v ZDA večkrat usmrtili tudi nedolžne osebe in na prepoved smrtne kazni v Massachusettsu.

Džohar Carnajev je skupaj s starejšim bratom Tamerlanom izdelal bombi iz ekonom loncev in ju nastavil na cilju bostonskega maratona lani aprila. V eksploziji so umrle tri osebe, več kot 260 pa je bilo ranjenih.

Brata sta nekaj dni kasneje med begom ubila še policista. Starejši Tamerlan je bil ubit v strelskem obračunu s policijo, Džoharja pa so ujeli. Odvetniki trdijo, da so ga v bolnišnico pripeljali s strelnimi ranami, ki jih je imel na obrazu, v grlu, obeh nogah, v levo roko, čeljust in glavo.

Agenti FBI so mu, po trditvah odvetnikov, kršili državljanske pravice, ker so ga zasliševali, ne da bi ga seznanili s pravico, da lahko molči, dokler ne govori z odvetnikom. FBI se sklicuje na izjemo pri tem pravilu, če se nadaljuje nevarnost za javnost, vendar pa je bilo te že konec.

Džohar Carnajev je agentom FBI opisal, kako sta z bratom izdelala bombi in ju nastavila ter druge okoliščine zločina. Odvetniki sedaj zahtevajo, naj sodišče vse to zavrže, ker so bile informacije pridobljene nezakonito, s prisilo in kršenjem pravic.

Odvetniki so od sodišča zahtevali, naj zavrže zahtevo tožilcev glede nekaterih oteževalnih okoliščin zločina, že minuli teden pa so zahtevali, naj sodišče zavrže razlago, da si Carnajev, kot naturalizirani Američan, bolj zasluži smrtno kazen kot v ZDA rojeni državljani.

Tožilci bodo svoje povedali v naslednjih dneh.