Obsežni reševalni akciji se je pridružilo 18 helikopterjev in 34 reševalnih, vojaških in trgovskih ladij. Iz vode, ki je imela med nesrečo samo 12 stopinj Celzija, jim je po podatkih južnokorejskega ministrstva za pomorstvo uspelo rešiti 164 ljudi.

Reševalcem je priskočila na pomoč tudi ameriška vojaška ladja. Na kraju nesreče so pogrešane iskali potapljači. Iskalna akcija je po besedah uradnikov zelo zahtevna. »Voda je kalna in vidljivost je zelo slaba,« je pojasnil namestnik ministra za varnost in javno administracijo Lee Gyeong Og.

Različne informacije povzročile zmedo

Število rešenih ljudi je bilo sprva višje (368 ljudi), a so ga pozneje popravili. Namestnik ministra Lee Gyeong Og je pojasnil, da je do napake prišlo zaradi zmedenih informacij iz več različnih virov. Dogodek je razbesnil starše dijakov, ki so se zbrali pred šolo v Ansanu in zahtevali točne podatke o usodi svojih otrok. Po zadnjih podatkih je reševalcem uspelo iz vode potegniti 78 dijakov.

Eden od rešenih dijakov je opisal, kako so ga rešili s potapljajočega se trajekta. »Ko se je ladja nagibala, so nam ukazali, naj se ne premikamo. O razmerah na ladji nisem vedel veliko, slišal sem, da nekateri iz notranjosti trajekta niso prišli do palube, ker jim je prehod preprečevala nekakšna ovira. Ustavila jih je tudi voda, ki je vdirala v trup trajekta,« je dejal dijak.

Otok Jeju leži okoli sto kilometrov južno od Korejskega polotoka. Nesreča se je zgodila 20 kilometrov od otoka Byungpoong, ko so bile vremenske razmere dobre in je pihal šibak veter, so sporočili iz obalne straže. S trajekta, s katerim se lahko pelje do 900 ljudi, so poslali klic na pomoč ob 9. uri po lokalnem času. Trajekt je bil sprva nagnjen za 45 stopinj, dve uri pozneje pa je popolnoma potonil.

Vzrok nesreče še ni znan, čeprav so nekateri rešeni potniki pričali, da so pred nesrečo slišali udarec. »Slišali smo glasen udarec, trajekt pa se je nato ustavil,« so povedali. »Trajekt se je začel nagibati, vsem so nam ukazali, naj bomo pri miru,« so dodali. Neki drug potnik je pojasnil, da se je ladja tresla in nagibala, ljudje pa so se zaletavali drug v drugega. Dijak Lim Hyung Min je, ko je videl reševalce, skočil v vodo in plaval do reševalnega čolna. »Nekaj časa sem moral plavati, voda pa je bila neverjetno mrzla. Hotel sem živeti,« je dejal.

Morje je na kraju nesreče globoko 30 metrov

Po poročanju lokalnih tiskovnih agencij je trajekt potonil 30 metrov globoko. »Poskušali bodo ugotoviti vzrok nesreče,« je obljubil Lee Gyeong Og.

Na stotine trajektnih povezav zagotavlja vsakodnevne povezave med Južno Korejo in otoki. Nesreče so redke, vendar je v nesreči trajekta, ki se je oktobra 1993 prevrnil na odprtem morju, umrlo 300 ljudi. Za najhujšo nesrečo trajekta še vedno velja potop filipinske ladje Dona Paz leta 1987, v kateri je umrlo več kot 4000 ljudi.tp, sta