Kot so za STA pojasnili v uradu predsednika Višjega sodišča v Mariboru, bo personalni svet zadevo obravnaval najverjetneje že na prvi naslednji seji, ki bo v mesecu juniju.

Tovšakova je minuli teden poskrbela za razburjenje javnosti, saj se potem, ko so jo izpustili iz pripora, vanj na vnovičen poziv ni vrnila. Po nekaj dneh skrivanja se je sama javila policiji, trenutno pa na Igu prestaja zaporno kazen v primeru Čista lopata.

Službeni nadzor nad odločanjem sodišč v primeru Tovšak je pozneje pokazal, da je bila v zadevi delavcev na gradbišču Teš storjena ena strokovna napaka, zaradi česar je Masleša zahteval oceno sodniške službe za preiskovalno sodnico.

Odločanje mariborskega okrožnega sodišča v omenjeni zadevi je bilo po besedah Masleše sicer pravočasno, je pa bila storjena strokovna napaka, ki na samo zadevo ni vplivala. Po njegovih besedah bi moralo namreč sodišče po tistem, ko je tožilec 12. aprila prekvalificiral kaznivo dejanje v milejšo obliko kaznivega dejanja, po službeni dolžnosti odpraviti pripor Tovšakovi.

S prekvalifikacijo kaznivega dejanja je namreč za zadevo postalo pristojno okrajno sodišče, kjer lahko pripor po zakonu o kazenskem postopku pred vložitvijo obtožnega predloga traja največ 15 dni. Ker je bila Tovšakova ob prekvalifikaciji v priporu že več kot 15 dni (od 28. februarja), obtožnega predloga pa še ni bilo, razlogov za pripor ni bilo več.