Celje. Vodje mednarodne združbe, ki je obtožena preprodaje mamil, tudi včeraj ni bilo na predobravnavni narok na okrožno sodišče v Celju. Fadil Omić se roki pravice uspešno izmika in pisno komunicira samo s svojo zagovornico, odvetnico Maksimiljano Kincl Mlakar. »Večkrat sem ga klicala po telefonu, vendar se mi ni oglasil. Potem se mu poslala pismo na tri različne naslove, na katerih bi lahko bival. Odpisal mi je, da bo prišel na sodišče, ko bo dobil ustrezno vabilo,« je včeraj okrožnemu sodniku Martinu Jančarju povedala Kincl-Mlakarjeva. Obdolženi se tako očitno norčuje iz sodišča, naslednji predobravnavni narok v tej zadevi pa je zdaj razpisan za 16. april.

Prvoobtoženemu Omiću je sodišče že večkrat zaman poskušalo vročiti vabilo. Od februarja 2011, ko so ga izpustili iz pripora, je samo enkrat ali dvakrat prišel na sodišče, vendar je takrat sojenje odpadlo, ker ni bilo soobtoženih. V kriminalni združbi naj bi namreč poleg Omića delovalo še dvanajst ljudi. Gre za državljane Slovenije, Bosne in Hercegovine, Alžirije in Kosova. Policija jih je zaradi domnevnega prekupčevanja s konopljo, kokainom in heroinom aretirala 12. maja 2009, sojenje pa se je začelo enajst mesecev kasneje, vendar ni potekalo gladko. Ukvarjali so se predvsem z vprašanjem, ali je bil predkazenski postopek zakonit, tako da do zaslišanj obdolženih in prič sploh ni prišlo.

To je bil tudi vzrok, da je zunajobravnavni senat višjega sodišča v Celju februarja 2011 sprejel sklep, da je treba obdolžence izpustiti na prostost. Od takrat dalje je sodnik Jančar razpisal že 18 obravnav. Večino je moral preklicati, dvakrat pa so nekateri obdolženci prišli, vendar se sojenje ni začelo, ker ni bilo vseh. Do zapleta je prišlo tudi zaradi Omićeve odvetnice Kincl-Mlakarjeve. Tožilstvo je že novembra 2010 prejelo anonimno pismo, da naj bi odvetnica po telefonu večkrat klicala kronsko pričo in jo poskušala napeljati h krivemu pričanju. A tudi preiskava v zvezi s tem še vedno ni končana.