Ali ste že našli rešitev za neustrezno stavbo?

Ministrstvo je pred dnevi objavilo razpis, s katerim zbira ponudbe za najem prostorov, kamor bi začasno preselili zaposlene iz omenjene stavbe. Ta je visela za 18 centimetrov in čeprav smo leta 2011 opravili izravnavo tal, se je do danes spet povesila vsaj za štiri centimetre. Zato imajo zaposleni težave s hrbtenico, vrtoglavicami, omedlevicami. Upam, da dobimo ustrezne prostore za najem, medtem pa smo že našli tudi lokacijo, kjer bi novo stavbo za upravo lahko tudi zgradili. Gre za območje policijskih garaž ob policijski postaji Koper, kjer je zemljišče v naši lasti. Ni pa še jasno, ali je mogoče tam zgraditi stavbo, ki bi lahko združila vse enote naše uprave, saj smo zdaj razseljeni na šestih lokacijah.

PU Koper ima kadrovske težave. Kako resne so razmere?

Na naši upravi je sistemiziranih 1303 delovnih mest, zasedenih pa je 967, kar pomeni, da smo 74-odstotno zasedeni. Uniformiranih policistov je 730 in so zgolj 71-odstotno zasedeni. Najslabše so zasedene prometna policija, policijska postaja Koper in tri mejne enote na Dragonji, v Sočergi in Starodu. Kadrovske težave so žal naša stalnica, saj se domačini ne odločajo za delo v policiji. Policiste smo pridobivali predvsem iz Štajerske, Prekmurja in Koroške, a ker si želijo delati bliže domu, imamo že okoli 100 prošenj za premestitev.

Če prav razumem, bi potrebovali vsaj še 200 policistov?

Da, po sistemizaciji bi jih potrebovali približno toliko, ampak glede na zaostrene finančne razmere je jasno, da jih ne bo. Se pa trenutno na višji policijski šoli šola osem policistov, ki zdaj opravljajo naloge varovanja državne meje in bodo kasneje razporejeni na območne policijske postaje.

Pred vrati je turistična sezona, ko se na Obalo zgrne množica turistov. Vas je kljub kadrovski podhranjenosti dovolj, da nam zagotovite varnost, ali nas mora skrbeti?

Varnostne razmere so kljub kadrovskim težavam še vedno zelo ugodne. Policiste namreč ustrezno prerazporejamo na območja, kjer so potrebe večje. Tako bomo tudi v času sezone v turistične kraje prerazporedili policiste in kriminaliste z drugih območij. Da so varnostne razmere dobre, potrjujejo tudi številke, saj smo v prvih treh mesecih zabeležili 500 kaznivih dejanj manj kot lani. Manj je tudi prometnih nesreč z najhujšimi posledicami in kršitev javnega reda in miru. Če izvzamemo umor v Čežarjih, ne izstopajo nobena posebna kazniva dejanja.

V kateri fazi pa je preiskava umora v Čežarjih? Osumljencev še nimate?

Preiskava umora poteka intenzivno. Kaj več pa vam v tem trenutku ne morem povedati.

Pomočnik direktorja uprave kriminalistične službe Marjan Fank ugotavlja, da se organizirani kriminal širi tudi na področje gospodarskega kriminala, kar se kaže predvsem v pranju denarja. Ste to zaznali tudi na območju koprske policijske uprave?

To sicer opažamo, vendar o konkretnih zadevah ne morem govoriti. Pri gospodarski kriminaliteti se sicer ukvarjamo z zlorabami uradnega položaja in korupcijskimi dejanji, ki jih zaznavamo predvsem v javnih zavodih in na občinah, potem so tu zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti, kazniva dejanja na škodo sredstev iz EU, pranje denarja in kazniva dejanja, ki so povezana s stečaji podjetij. Lani smo pri gospodarski kriminaliteti preiskali kazniva dejanja, kjer je nastala škoda v višini 33 milijonov evrov.

Že pred časom so pristojni obljubili deset novih kriminalistov za gospodarski kriminal. Ste jih dobili?

Preiskovanje gospodarske kriminalitete je zagotovo prioriteta, vendar nam finančna situacija ne dopušča, da bi zaposlovali nove ljudi. Smo pa opravili prerazporeditve in določene policiste iz policijskih postaj ali uprave premestili na oddelek za gospodarsko kriminaliteto. Tudi na organizirani kriminaliteti bi potrebovali nekaj kriminalistov, vendar moramo paziti, da s prerazporeditvami ne bi osiromašili policijskih postaj do te mere, da potem one ne bi mogle ustrezno delati.

Kakšno pa je stanje pri kriminalistih?

V primerjavi s policijskimi postajami relativno dobro, saj so 81-odstotno zasedeni. Tudi kriminalistična policija pa je operativna služba in je primerljiva s policijskimi postajami, v nasprotju s tem, da se oni pač ukvarjajo s strokovno zahtevnejšimi kaznivimi dejanji.

Omenili ste zlorabe položaja na občinah in v gospodarskih družbah. Zaradi svojega dela so vaši kriminalisti včasih deležni tudi žalitev in pritiskov s strani lokalnih veljakov. Kako to komentirate?

Namen teh ljudi je zagotovo vnašati nemir in izvrševati pritisk na naše preiskovalce. Žal je to postala praksa nekaterih posameznikov. Rad bi povedal, da so tudi to lahko kazniva dejanja ali prekrški, zato imajo vsi naši policisti na voljo brezplačno pravno pomoč. Policisti, ki so ogroženi, šikanirani ali napadeni v javnosti, imajo tudi možnost 24-urne psihosocialne pomoči. Najhuje je, ko pritiskom sledijo grožnje, da bodo obračunali z njihovimi sorodniki ali družinami.