Najbolj priljubljena tarča so že leta znaki za omejitev hitrosti na 40, 50, 60 in 70 kilometrov na uro, ki jih tatovi potem najraje uporabijo kot darilo prijateljem in svojcem ob okroglih obletnicah, medtem ko del znakov izgine tudi zato, ker so preprosto napoti številnim vandalom. Znaki za omejitev hitrosti sicer največkrat izginjajo na tistih lokacijah, kjer policisti ali redarji pogosteje izvajajo nadzor nad hitrostjo vozil, ali pa v odročnih predelih, kjer je manj prometa, tako da ne more tatov nihče zmotiti pri delu.

Globa in celo zaporna kazen

Na republiški direkciji za ceste opozarjajo, da takšno vedenje kaže na stanje kulture slovenskih voznikov in »dokler se nekateri ne bodo zavedali, da s svojim vedenjem ogrožajo tako svojo kot prometno varnost preostalih udeležencev v prometu, se stanje najverjetneje ne bo spremenilo«. Da je lahko zaradi kraje prometnih znakov ogroženo tudi življenje udeležencev v prometu, prav tako opozarja direktor agencije za varnost prometa Igor Velov, ki nepridipravom svetuje, naj namesto znakov, ki jih večkrat podarijo prijateljem za okrogle jubileje, raje podarijo bon za tečaj varne vožnje.

Koncesionarji direkcije za ceste do zdaj pri kraji prometne signalizacije niso zalotili še nikogar. Za krajo prometnega znaka je namreč v večini primerov potreben samo viličasti ključ, kar je tudi eden glavnih razlogov, da tatov med hitrimi nočnimi »akcijami« ne uspejo odkriti. Kadar nepridipravi med tatvino ne poškodujejo droga, s samo krajo znaka po podatkih Cestnega podjetja Koper naredijo za približno 160 evrov škode, v primeru kraje ali poškodbe celotnega znaka pa je škoda še višja.

Kraje koncesionarji prijavljajo policiji, če ta storilce tudi najde, pa jim za poškodbo ali kakršno koli spremembo prometne signalizacije grozi globa v višini 1000 evrov. A kršitelje lahko poleg denarne doleti tudi zaporna kazen. Po kazenskem zakoniku je namreč za uničevanje prometnih znakov zagroženo do tri leta zaporne kazni, kadar zaradi takšne kraje nekdo na cesti izgubi življenje, pa je lahko zaporna kazen še precej višja.

Znake za posebne priložnosti se da tudi kupiti

Odkar je mnogim prišlo na ušesa, da prometni znaki pogosto izginjajo zaradi različnih obletnic, so očitno svojo priložnost v tem zaznali tudi številna podjetja in spletne trgovine, ki so v svojo ponudbo vključili posebne znake za obletnice. Eno izmed slovenskih podjetij tako poleg prometnih znakov, ki jih stranke kupujejo za zasebno rabo (denimo za označevanje slepih ulic ali zasebnih parkirnih prostorov), izdeluje tudi znake za rojstne dneve in druge zabavne priložnosti. Ti znaki so veliko bolj osebni, saj lahko stranke v končno podobo vključijo lastne ideje, stanejo pa od 20 do 100 evrov, odvisno od ponudbe podjetja, predvsem pa od materiala, iz katerega je izdelan znak. Porast ponudbe takšnih znakov tako do neke mere celo pomaga pri zmanjševanju nevarnih tatvin prometnih znakov. Če je zaradi široke ponudbe in dosegljivih cen manj kraj znakov, ki jih tatovi podarjajo ob okroglih obletnicah, pa vseeno ostaja odprto vprašanje vandalov, ki prometne znake poškodujejo zgolj zaradi objestnosti ali kljubovanja, s čimer ovirajo tudi normalen potek prometa. Vozniki namreč zaradi takšnega početja niso opozorjeni na vse nevarnosti, ki nanje prežijo na cesti, kar lahko pripelje do nepopravljivih posledic.