Domžale. Ljubosumni 57-letni Andrej A., od katerega se je 38-letna žena Danijela A. ločevala, je bil do zob oborožen, ko se je v sredo popoldne pripeljal pred vrtec Ostržek na Rodici pri Domžalah. Soprogo je ustrelil s potezno puško, sebe s pištolo, policisti pa so v njegovem športnem avtomobilu našli še eno pištolo in avtomatsko puško. Ljubitelj orožja in mojster borilnih veščin je imel vsa potrebna dovoljenja. Orožja naj bi imel doma še več, po neuradnih informacijah še najmanj tri kose, kar pa kriminalisti še preverjajo. Posebna komisija znotraj policije pa bo po odredbi prvega policista Stanislava Venigerja morala ugotoviti, ali so policisti pretekle težave med zakoncema, ki se ločujeta, obravnavali ustrezno in ali so naredili vse, kar je bilo v njihovi moči, da bi preprečili tragičen epilog družinskega nasilja.

Policisti posredovali že pred tragedijo

Andrej A. je bil ljubosumen in zaščitniški mož, že takoj po tragediji pa so se pojavile govorice, da ga je Danijela v preteklosti že prijavila policiji. Nazadnje menda celo večer pred sredinim streljanjem na Rodici. Direktorica domžalskega centra za socialno delo Tanja Amon nam je potrdila, da so 10. junija dobili poročilo policije, v katerem so zapisali, da obravnavajo nasilje v družini in da bodo Andreja A. kazensko ovadili. Po naših neuradnih informacijah so policisti v naslednjih dneh to tudi storili. »Iz poročila policistov je izhajalo, da stopnja ogroženosti žrtve ni velika. Zato smo gospo po redni poti povabili na pogovor. Povabljena je bila za 3. julij, vendar se je prej žal zgodilo to, kar se je,« nam je včeraj zaupala Amonova.

Policijski postopek je zdaj pod drobnogledom. »Generalni direktor policije je odredil strokovni nadzor dela na Policijski upravi Ljubljana, s poudarkom na odkrivanju in preiskovanju kriminalitete na področju družinskega nasilja in v povezavi z obravnavo okoliščin kaznivega dejanja, do katerega je prišlo na Rodici. Po opravljenem nadzoru bo znanih tudi več informacij glede ukrepanja policije v tem primeru,« so za zdaj z informacijami skopi policisti. To je tudi pričakovano, saj tudi v takšnih primerih hudič tiči v podrobnostih. Na policiji bodo preučili Danijeline prijave in na podlagi njihove vsebine ocenili, kakšna stopnja ogroženosti je bila v njih izkazana. Glede na to, da je imel Andrej A. prijavljenih več kosov orožja, se na prvi pogled – a ob skopih uradnih informacijah – zdi nenavadno, da policija po posredovanju ni ostreje ukrepala zoper ljubosumnega moža, po drugi strani pa so tudi policisti omejeni, kdaj in s kakšnimi ukrepi lahko posežejo v svobodo posameznika.

Zatiskanje oči pred nasiljem nad ženskami

V društvu SOS telefon in društvu za nenasilno komunikacijo so včeraj opozorili, da se javnost še vedno spreneveda in minimalizira nasilje nad ženskami. »Umor iz ljubosumja« se jim namreč zdi povsem neprimeren izraz za pogoste tragične zgodbe, saj porazdeljuje krivdo med žrtev in povzročitelja ali celo prelaga odgovornost na žrtev. »Resnica je namreč jasna in žal izjemno preprosta: gre za nasilje nad ženskami v partnerskem odnosu, torej za nasilje zaradi spola. Žrtve nasilja zaradi spola so ženske – zato, ker so ženske. Nasilje v partnerskem odnosu je praviloma dalj časa trajajoče, njegova končna posledica pa je lahko umor. Ne gre torej za noben eksces, ampak za tragičen zaključek nasilnega odnosa,« so se v obeh društvih odzvali po zadnji tragediji.