Na mariborskem višjem sodišču je sodni epilog dočakala izjemno pomembna odškodninska tožba, ki bo zagotovo vplivala na nadaljnjo sodno prakso v podobnih primerih, saj vzpostavlja objektivno odgovornost Rimskokatoliške cerkve kot institucije za spolne zlorabe, ki so jih zakrivili duhovniki. Gre za razvpit primer nekdanjega artiškega župnika Karla Jošta, ki naj bi spolno zlorabil kar 16 deklic, a je še pred koncem kazenskega postopka umrl. Za odškodninsko tožbo se je nato odločila le ena njegovih domnevnih žrtev, ki ji je zdaj višje sodišče s pravnomočno sodno odločbo za prestano trpljenje prisodilo 80.000 evrov odškodnine.

Sodba bo zagotovo odmevala tudi zunaj slovenskih meja, saj vsaj po naših podatkih tudi v evropski sodni praksi primerljive sodbe praktično ne obstajajo. Cerkvene oblasti se namreč v podobnih primerih, kadar jim torej ne kaže ravno najbolje, precej raje poravnajo in žrtvam pedofilskih duhovnikov izplačajo odškodnino, kot da bi odločanje o zanje hudo neprijetnih zadevah prepustile sodišču. Nazoren primer takšne prakse je tudi zgodba nekdanjega ormoškega župnika Albina Žnidariča, ki je moral v zapor zaradi spolnih zlorab treh dečkov. V tem primeru so namreč vse tri župnikove žrtve vložile odškodninsko tožbo proti križniškemu redu (ki mu pripada Žnidarič), ta pa se je potem, ko je sodišče na prvi stopnji enemu od tožnikov prisodilo več kot 40.000 evrov odškodnine, z žrtvijo na hitro poravnal in se s tem izognil pravnomočni sodbi za plačilo odškodnine. Po neuradnih podatkih se je križniški red poravnal tudi z drugima žrtvama župnika iz Ormoža.

Verjetno najodmevnejši pedofilski škandal pri nas je močno odjeknil leta 2006, ko so artiškega župnika obtožili za kar 16 kaznivih dejanj spolnega napada na osebe, mlajše od 15 let. Zaradi hudih očitkov o zlorabah deklic, nad katerimi naj bi se spolno izživljal v tamkajšnjem župnišču, je moral sesti tudi na zatožno klop okrožnega sodišča v Krškem, a njegove žrtve zadoščenja niso dočakale. Le malo pred koncem sodnega postopka, bilo je januarja 2007, je namreč Jošt v 64. letu starosti umrl, zato so sojenje, ki je zaradi zaščite žrtev ves čas potekalo za tesno zaprtimi vrati, ustavili.

Iskanje zadoščenja zaradi duhovnikovega početja se kljub temu ni končalo, saj se je ena od njegovih žrtev, ki je bila na sojenju Karlu Joštu tudi glavna priča tožilstva, odločila za vložitev odškodninske tožbe. V njenem imenu je maja 2007 tožbo na celjsko škofijo, mariborsko nadškofijo in župnijo Artiče naslovil odvetnik dr. Rok Čeferin, saj je po njegovi oceni delodajalec po zakonu objektivno odgovoren za ravnanje svojih delavcev. Zaradi dolgoletnega spolnega zlorabljanja je zahteval 140.000 evrov odškodnine, v tožbi pa med drugim zapisal, da je Jošt deklico posilil leta 1990 v prostorih župnijskega urada v Artičah, ko je prišla k prvemu obhajilu in je bila stara samo sedem let in pol. S pretvezo, da ji bo dal sladkarije, jo je zvabil v svoj kabinet, kjer je nemočni punčki storil silo, nato pa ji še zabičal, da ne sme dogodka omeniti nikomur, ker bi s tem storila velik greh. Tako posilstva ni upala omeniti niti staršem. Zlorabe so se vlekle kar pet let, dokler ni deklica zbrala dovolj moči, da se je uprla župnikovemu izprijenemu početju. Kasneje je imela zaradi tega resne zdravstvene težave, trpela je za depresijo, imela je tudi bulimijo.

Zadoščenje za trpljenje

Zastopniki RKC so hude očitke ves čas zavračali. Menili so, da pokojnemu duhovniku krivda ni bila dokazana, kar je pogoj za odškodninsko odgovornost, in vztrajali, da Jošt domnevnih kaznivih dejanj ni storil »v funkciji delavca duhovnika«. Poleg tega so po njihovi oceni očitki tudi že zastarali, a jih je sodišče tako na prvem kot na drugem sojenju zavrnilo. Mariborsko okrožno sodišče, ki je o tem primeru odločalo na prvi stopnji, je namreč zadevo obravnavalo dvakrat. Prvič, pred skoraj dvema letoma, je kot primerno zadoščenje določilo odškodnino v višini 50.000 evrov, ko je bila po pritožbi obeh strani sodba na višjem sodišču razveljavljena, pa je v drugo (marca letos) danes že odrasli žrtvi, stari 30 let, prisodilo 80.000 evrov odškodnine – čemur so zdaj »prikimali« tudi mariborski višji sodniki. Odškodnino bo prejela zaradi telesnih bolečin in zdravljenja, pretrpljenega strahu in zmanjšanja življenjskih aktivnosti. S tem je sodba postala pravnomočna, kar pomeni, da bo morala RKC duhovnikovi žrtvi izplačati odškodnino. Kar se ne bo spremenilo niti v primeru, če bodo cerkvene oblasti vložile še zahtevo za revizijo na vrhovno sodišče, saj takšna pritožba ne odloži izvršitve odločbe višjega sodišča.

Glede na dolgoletno borbo s pravosodnimi mlini ne preseneča, da je Rok Čeferin zadovoljen s takšnim razpletom, njegov komentar odločitve višjega sodišča pa bi moral dati misliti predvsem odgovornim v RKC, ki se je v tem primeru znašla na zatožni klopi zaradi pedofilije v lastnih vrstah: »Predvsem sem vesel, da je naša stranka po skoraj sedem let trajajočem sodnem postopku končno prišla do zadoščenja za trpljenje, ki ga je prestala zaradi duhovnikove zlorabe. Hkrati pa upam, da bo tudi ta sodba prispevala k spremembi odnosa RKC do pedofilije v njenih vrstah. Skrajni čas je, da funkcionarji RKC spolne zlorabe s strani duhovnikov prenehajo skrivati pred javnostjo in se v večji meri posvetijo varstvu interesov žrtev ter sodelovanju s policijo in tožilstvom pri pregonu storilcev teh kaznivih dejanj. Verjamem, da bi bilo tako ravnanje cerkve tudi v skladu z moralnim in verskim naukom, ki ga oznanja.«

Kancler celjske župnije: Ta sodba je popolnoma krivična

Na Slovenski škofovski konferenci še niso bili uradno obveščeni o razsodbi višjega sodišča v Mariboru, zato je ne morejo komentirati, nam je včeraj sporočil generalni tajnik Slovenske škofovske konference Tadej Strehovec. »Komentar na odločitev omenjenega sodišča je, v skladu s kanonskim pravom, v pristojnosti Nadškofije Maribor, Škofije Celje in župnije Artiče, ki so stranke v postopku. Omenjene ustanove se bodo lahko na razsodbo odzvale šele po tem, ko se bodo z njo uradno seznanile,« je še dodal in v imenu SŠK poudaril, da je »odločitve slovenskih sodišč treba spoštovati«. Za komentar sodbe smo prosili tudi predsednika SŠK in apostolskega administratorja ljubljanske nadškofije škofa Andreja Glavana ter apostolskega administratorja mariborske nadškofije in celjskega škofa Stanislava Lipovška. Škof Glavan je presodil, da k odgovoru tiskovne službe SŠK nima kaj dodati, s škofom Lipovškom pa nam ni uspelo stopiti v stik. Na elektronsko sporočilo nam iz mariborske nadškofije (še) niso odgovorili, telefoni pa so včeraj zvonili v prazno. Jasen pa je bil kancler celjske župnije msgr. Jože Kužnik, ki je za razsodbo izvedel od nas. »Ta sodba je popolnoma krivična. Karl Jošt je pokojen, ne more se braniti. Kljub temu je bil obsojen. To je neumestno in nemoralno,« nam je dejal.