Na območju Poljanske doline za več kot 30 milijonov evrov škode

Kot je za STA povedal žirovski župan Janez Žakelj, je na območju njihove občine na terenu še vedno deset ekip z gradbeno mehanizacijo, ki se trudijo po najboljših močeh zagotoviti dostopnost do vseh hiš. Do nedelje bo predvidoma vzpostavljen tudi pontonski most med Žirmi in Vrhniko po prometni občinski cesti čez Podlipo.

Po Žakljevih besedah sedaj s strani občanov že prihaja tudi vrsta drugih zahtev in želja za pomoč pri odpravljanju škode na objektih in pri plazovih. "Vendar zaenkrat še vedno skušamo sanirati najnujnejše. Še nekaj dni bodo tako tekla interventna dela, potem pa se začenja redna sanacija," je pojasnil in dodal, da tudi vodarji zaenkrat še opravljajo nujna dela po grapah, s ponedeljkom pa bodo začeli čistiti vodotoke.

Še vedno na terenu vse gasilske enote

Kot je za STA dejal poveljnik Civilne zaščite Občine Gorenja vas - Poljane Pavle Razložnik, so v njihovi občini še vedno na terenu vse gasilske enote, vojska in vzdrževalci, ki bodo skušali čim prej vzpostaviti normalne razmere. Ker je vodovod v Poljanah na več mestih pretrgan, vodohrane sedaj polnijo z gasilskimi cisternami, uporabniki pa morajo vodo prekuhavati.

Največ težav je sicer še vedno v dolini Hotovlja, kjer je odneslo precej ceste, oporni zidovi pa so porušeni. Dostop do hiš je sicer že zagotovljen, pri čemer si ponekod pomagajo tudi z obvozi. "Huje bo, ko bo treba stvar sanirati za daljše obdobje. To bo povezano z velikimi stroški, na potezi pa bosta občina in država," je poudaril Razložnik.

Dela je še ogromno

Gasilci in vojaki prebivalcem pomagajo čistiti nanose iz hiš in gospodarskih poslopij. Kot ugotavlja Razložnik, je dela še ogromno. Pri tem upa, da jim bo vreme naklonjeno in bodo prihodnji dnevi suhi, da se bodo površine, ki so bile pod vodo, lahko čim bolj izsušile, preden bo pritisnil mraz.

"Ljudje so zelo potrpežljivi in hvaležni gasilcem, ki so se res izkazali. Pokazala se je tudi velika solidarnost. Zelo sem ponosen, saj, ko je potrebno, znamo stopiti skupaj," je dogajanje na prizadetem območju opisal škofjeloški župan Miha Ješe.

Tudi na območju škofjeloške občine se danes s pomočjo mehanizacije prebijajo še do zadnjih hiš, tako da bodo vsi dostopi stanovalcev do glavnih cest normalno prevozni. Danes naj bi zagotovili tudi normalno vodooskrbo za hiše v Logu, ki so jih minule dni z vodo oskrbovali gasilci.

(Foto: Bojan Velikonja)

Na Severnem Primorskem se nadaljuje čiščenje po torkovi ujmi

Na prizadetih območjih Severne Primorske se bodo tudi danes nadaljevale akcije čiščenja in urejanja stavb in objektov, ki so bili prizadeti ob poplavljanju in nanosih silovitih hudournikov in naraslih rek ter ogledov plazov, ki so se sprožili, so povedali v regijskem štabu Civilne zaščite (CZ) za Severno Primorsko.

V Baški grapi se razmere počasi umirjajo. Prebivalci čistijo stanovanjske in druge objekte ter njihovo okolico. Na srečo nobena izmed hiš na najbolj prizadetem območju ni huje poškodovana.

Glavna cesta med Grahovim in Podbrdom je delno prevozna, že danes pa bo morda stekel tudi železniški promet, če bodo uspeli očistiti celotno železniško traso na progi Most na Soči-Podbrdo.

Sledil bo popis škode, ki pa bo velika predvsem na infrastrukturnih objektih. Samo na dveh malih hidroelektrarnah v Baški grapi je škode za več kot 100.000 evrov. Tolminski župan Uroš Brežan predvideva, da bo škoda na javni občinski infrastrukturi "vsaj šestmestna".

(Foto: Bojan Velikonja)

V Ljubljani po poplavah čiščenje, ocenjevanje škode predvidoma čez teden dni

Na območju Ljubljane je bilo po ocenah poplavljenih okoli 900 objektov, natančni podatki pa bodo znani, ko bo škoda popisana, pravi vodja oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo na ljubljanski občini Robert Kus. Po njegovih besedah so s črpanjem vode iz objektov praktično končali, nadaljuje pa se čiščenje in odvoz kosovnega materiala.

Kot je za STA pojasnil Kus, za eno skladišče še čakajo analizo vode, šele potem bodo lahko začeli s črpanjem. Prav tako so tu in tam še manjše težave zaradi podtalnice, ki še vedno prodira v nekatere objekte.

Nadaljuje pa se čiščenje in odnašanje kosovnega materiala na območju Viške ceste. Pri tem pomagajo gasilci in tudi Slovenska vojska. Po načrtih bodo danes z aktivnostmi končali, podjetje Snaga pa bo nato v naslednjih dneh nadaljevalo z odvozom kosovnega materiala.

Občine od države ne morejo pričakovati vseh sredstev za sanacijo

Medtem ko točna višina škode, ki jo je povzročilo neurje, še ni znana, pa je že jasno, da občine od države ne morejo pričakovati vseh sredstev za sanacijo. Bo pa država zagotovila interventna sredstva v višini 400.000 evrov za očiščenje strug in tudi sredstva za sanacijo cest.

(Foto: Bojan Velikonja)

Danes močan veter

Vremenska napoved za danes sicer ne obeta močnejšega deževja, vendar pa na agenciji za okolje opozarjajo na močan veter, ki je na Gorenjskem že povzročal težave.

Veter ponoči največ težav povzročil na Gorenjskem

Veter je poškodoval več streh in podrl nekaj dreves na območju Tržiča in Kranja. Sunki vetra lahko težave povzročajo tudi zjutraj, Arso pa opozarja še na porast rek in možna razlivanja v vzhodni in južni Sloveniji.

Kot so za STA pojasnili na regijskem centru za obveščanje v Kranju, so zvečer in ponoči prejeli vrsto klicev, saj je bil veter zelo močan. Vendar vsaj za zdaj velja, da posledice vetra tokrat niso bile zelo hude, razen če bi dnevna svetloba pokazala drugače.

Gasilci so posredovali na Blejski Dobravi, kjer je sunek vetra odpihnil strešno kupolo na proizvodni hali. Kupolo za odvod dima so postavili nazaj in jo z notranje strani pritrdili z zapiralnim mehanizmom. Na območju Kranja je veter medtem poškodoval dimnik stanovanjske hiše, na območju Tržiča pa ostrešji dveh objektov.

Veter je podrl tudi nekaj dreves. Pet dreves je padlo na cesto Letenice-Kamnjek, drevo je padlo tudi preko Kranjske ceste v Tržiču in za predorom v Podljubelju. Gasilci so vsa podrta drevesa že odstranili. Prav tako so odstranili nekaj reklamnih transparentov, ki so viseli na cesto.

Močan veter je povzročil nekaj preglavic tudi drugod po državi. Tako je odkril streho stanovanjske hiše v naselju Žahenberc v občini Rogatec. Na cesto Podvelka-Ribnica na Pohorju pa se je nagnilo drevo.

(Foto: Matej Povše)