Trstenjak je vsebino brezplačnika, ki ga izdaja Društvo za zaščito ustave in žrtev Cerkve, komentiral v radijski oddaji z naslovom Spoznanje več, predsodek manj, ki jo je Ognjišče predvajalo 3. februarja predlani. Bil je moderator oddaje, v kateri je gostil profesorja dr. Draga Ocvirka. Čeprav med komentiranjem časopisa avtorjev ni imenoval, so se zasebni tožniki Vladko Began iz Šmarja pri Jelšah, Janja Škrjanc iz Žabnice in Borislav Kosi iz Slovenske Bistrice takoj prepoznali, saj so bili edini, ki so pripravili prispevke za tisti izvod časopisa. Prizadeti pa niso bili samo zaradi izjave o omračenem umu, ampak ker je Trstenjak javno dejal tudi: »Ob prebiranju časopisa sva se lahko nasmejala...« Iz načina, kako je to povedal, je bilo namreč po njihovem mnenju takoj mogoče zaznati zaničevanje.

Ni šlo za resno kritiko

Njihov odvetnik Darko Repenšek pravi, da ima obdolženi vso pravico, da se z avtorji člankov v časopisu, ki ima kritičen odnos do RKC v Sloveniji in tujini, ne strinja in da je do njih kritičen. V sporni oddaji, ki so jo lahko slišali poslušalci po vsej Sloveniji, pa je po njegovem mnenju presegel meje dopustnega. Ker ni šlo za resno kritiko, temveč za zaničevanje in poniževanje avtorjev. Odvetnik dodaja, da bi od glavnega urednika pričakovali višjo raven javne razprave in večjo zadržanost pri načinu in slogu podajanja lastnega stališča.

Zasebni tožniki so se bili včeraj pripravljeni pogoditi. Če bi se jim Trstenjak v enem od medijev javno opravičil, jim poravnal stroške postopka in jim plačal manjšo odškodnino, bi tožbo umaknili. Koliko naj bi znašala ta odškodnina, niso povedali, saj so čakali na odziv nasprotne strani. Obtoženi in njegova zagovornica Mateja Maček pa se o poravnavi sploh nista hotela pogovarjati, češ da tako pavšalna ponudba ni vredna debate. Sodnica Ingrid Lešnik je zato za 10. april že razpisala prvo glavno obravnavo.

Tožniki naj bi »napadli« radio

Obdolženčeva odvetnica je predlagala, da bi sodišče pregledalo tudi nekatere članke v brezplačniku in sporočilo Društva za zaščito ustave in žrtev Cerkve, iz katerih naj bi bilo razvidno, kako so zasebni tožniki »napadli« oddajo na Radiu Ognjišče, v kateri je Trstenjak gostil dr. Ocvirka. Zapisali so namreč, da so s podobnimi obsodbami, kot si jih je privoščil obtoženi, v srednjem veku cerkveni inkvizitorji odpirali procese in obsodili na smrt s sežiganjem nešteto svojih nasprotnikov. »Sprašujemo se, katerim ciljem sledita Ocvirk in Trstenjak, nova cerkvena inkvizitorja?« so med drugim zapisali v sporočilu, ki ga Trstenjakova zagovornica želi videti med dokaznim gradivom.

Odvetniku Repenšku se to zdi brez pomena, saj so bili teksti objavljeni po sporni oddaji na Radiu Ognjišče in z razžalitvijo nimajo zveze. Prav tako se mu je zdelo nesmiselno, da bi kot pričo vabili dr. Ocvirka, kot je predlagala Mačkova, saj je bil samo gost v oddaji. O vseh dokaznih predlogih bo zdaj odločila sodnica.