»Iskanje smo končali, ker se je stemnilo. Prav tako vreme ni bilo dobro, saj se je zelo pooblačilo,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal predstavnik ministrstva za promet Hadi Mustofa in dodal, da bodo iskanje nadaljevali v ponedeljek ob 7. uri po lokalnem času oziroma že prej, če bodo vremenski pogoji ugodni.

Letelo v slabem vremenu

Letalo družbe AirAsia je na poti iz Indonezije v Singapur izgubilo stik s kontrolo zračnega prometa. Po pojasnilih letalske družbe je pilot pred izginotjem zaradi slabega vremena zaprosil za letenje po drugi poti. Na letalu je bilo 162 potnikov in članov posadke, so sporočili iz družbe.

Malezijska družba AirAsia je prek twitterja sporočila, da je letalo QZ8501 stik s kontrolo zračnega prometa izgubilo nekaj pred polnočjo po srednjeevropskem času. V izjavi za javnost pa so v družbi potrdili, da je med 155 potniki na letu 138 odraslih oseb, 16 otrok in en dojenček. Poleg petih članov kabinskega osebja pa sta bila za let zadolžena še dva pilota. Večina potnikov je Indonezijcev, trije prihajajo iz Južne Koreje, po eden pa iz Francije, Malezije in Singapurja.

Predstavnik ministrstva za promet Hadi Mustofa je za lokalne medije potrdil, da je letalo stik s kontrolo zračnega prometa izgubilo nekje nad Javanskim morjem, med otokoma Kalimantan in Javo. Dodal je, da je pilot zaradi oblačnega vremena zaprosil za »nenavadno« pot.

Letalo so na radarjih zadnjič zaznali ob 6.16 po lokalnem času, ko je zaprosilo za odobritev premika na višjo višino, da bi se izognilo slabemu vremenu. Takrat je letelo na višini nekaj več kot 9700 metrov. Klica na pomoč letalo ni poslalo.

Pilot imel 6100 letalskih ur izkušenj

Pilot je imel po navedbah Air Asia 6100 letalskih ur izkušenj, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Po navedbah Air Asia pa je bil kopilot francoski državljan. Pri pogrešanem letalu gre za šest let stari airbus A320-200.

»Hvala za vaše misli in molitve. Ostati moramo močni,« je prek twitterja sporočil izvršni direktor letalske družbe Tony Fernandes. AirAsia je že odprla telefonsko linijo za družine in prijatelje potnikov, številni pa so se že zbrali na sedežu podjetja in na letališču, s katerega je letalo poletelo, in čakajo na odgovore.

Zagotovo si ne želijo razpleta po scenariju, kakršen se je letos pripetil drugi malezijski letalski družbi Malaysia Airlines – let MH370 je marca izginil na poti iz Kuala Lumpurja v Peking, z njim pa 239 ljudi na krovu. Še zdaj se ne ve, kaj se je zgodilo z letalom. Le nekaj mesecev kasneje, julija, pa je bil let MH17 sestreljen nad Ukrajino, pri čemer je življenje izgubilo 298 ljudi.