»Ker na vaši strani nismo našli nobene oteževalne okoliščine, smo vam določili družbenokoristno delo. Kakšno, je domena centra za socialno delo, upam pa, da boste na tak način spoznali realni svet, ki ga pred kaznivim dejanjem niste. Kajti očitno je, da sta z Davidom živela v nekem svetu daleč od realnosti,« je pojasnila predsednica sodnega senata Katarina Turk Lukan.

Sodišče izbralo srednjo pot

Naj spomnimo, da sta se dijaka iz okolice Celja tistega dne namesto v šolo napotila v Ljubljano, kjer naj bi storila samomor. Fanta, ki sta zadnja tri leta nenehno tičala skupaj in nista imela drugih prijateljev, sta imela v glavi različne načine, kako bi končala svoje življenje. Na koncu sta z Davidovim denarjem kupila nož in se odpravila na postajo. David J. je bil odločen, da naredi konec, a sam odločilne poteze ni zmogel in je za pomoč prosil prijatelja. Jan ga je zabodel v vrat, da je obležal v mlaki krvi, in samo hitri zdravniški pomoči se lahko zahvali, da je ostal živ. Prijatelj je pobegnil; stekel je na vlak proti domu, še prej pa odvrgel nož.

Turk-Lukanova je včeraj poudarila, da gre za tragično zgodbo, ki odstopa od tistih, s katerimi se običajno ukvarja sodišče. »Na srečo je uboj ostal pri poskusu, tako da David, razen vizualnih, nima drugih posledic. Jih pa trpite vi in še jih boste,« je obtoženemu povedala sodnica. Poudarila je, da je bil v času tragedije star 18 let in štiri mesece, torej mu niso mogli soditi kot mladoletniku, kot je predlagal zagovornik Matej Sršen. Slednji se je sicer zavzemal, da bi fantu izrekli ukrep nadzora socialnega skrbstva, medtem ko je bila tožilka Petra Lavrič precej bolj stroga, saj je zahtevala štiriletno zaporno kazen. A ne z enim ne z drugim predlogom se sodišče ni strinjalo in je izbralo srednjo pot. Za poskus uboja je zagrožena kazen od petih do petnajstih let zapora, senat pa je uporabil tako imenovana omilitvena določila in mu določil kazen pod najnižjo zakonsko določeno mejo. Odločilni so bili njegova starost, priznanje in vse okoliščine kaznivega dejanja.

Potrebuje pomoč

Jagodič je bil v času tragedije nekoliko zmanjšano prišteven, vendar ne bistveno, je ocenila psihiatrična izvedenka dr. Maja Rus Makovec. Zaradi tega mu ne morejo odrediti nobenega zdravljenja, čeprav ga po mnenju izvedenke potrebuje. Sodnica je zato tako njemu kot staršem položila na srce, naj si poiščejo pomoč. »Res upam, da se to ne bo ponovilo. Koristilo bi vam, da bi karkoli delali, in tudi zato smo se odločili, da boste morali poravnati stroške tega postopka. Upam, da jih boste odplačali vi in ne vaši starši. Tudi hišni pripor smo vam odpravili. Zdi se nam bolje, da opravite še prakso in izpite, ki so vam ostali za to šolsko leto,« je razložila sodnica. Sodba še ni pravnomočna.