Ljubljana.»Ne spomnim se, ne spomnim se,« je včeraj na prostoru za priče ljubljanskega sodišča na vprašanja tožilca Boštjana Jegliča in predsednika senata Srečka Škerbca odgovarjal Venes Selman. Zaslišali so ga na sojenju Darku Smešniku in Gorazdu Filimonoviću, obtoženima, da sta bila člana ljubljanskega klana preprodajalcev droge, ki so ga kriminalisti v akciji z neuradnim imenom Očistimo Slovenijo razbili lanskega maja.

Zaradi delovanja v tem klanu je bilo sicer obtoženih trinajst oseb, a jih je enajst krivdo že priznalo na predobravnavnih narokih oziroma na samem začetku sojenja. Tudi Venes Selaman, brat še bolj zloglasnega Anesa Selmana, ki je po tistem, ko je bil v zadevi Balkanski bojevnik obsojen na deset let zapora, pobegnil neznano kam.

Šifrirani izrazi za drogo

Jeglič trdi, da so bili Smešnik, Filimonović in drugi del kriminalne združbe, ki je v letih 2011 in 2012 iz koristoljubja preprodajala mamila. Na njihovo žalost se je med kupci znašel tudi tajni policijski delavec, ki je pod krinko deloval celi dve leti. Na sodišču je pričal, da mu je drogo dobavljal Smešnik, ta pa jo je dobil od drugih, med drugim tudi od Filimonovića. Ob neki priložnosti je od Smešnika kupil dvakrat po 50 gramov kokaina, za kar je odštel 4700 evrov. Kot je razložil, so obtoženci kokain v medsebojnih pogovorih imenovali s šifro belo, heroin z »rumeno«, hašiš pa je bil »čokolada«. Tudi v telefonskih pogovorih med obtoženci, ki so jih skrivaj posneli policisti in so jih poslušali včeraj, je bilo govora o gumah, dežnikih, flašah, pa da »avto dela« in da je »prišel do cilja«. Tožilec je na podlagi tega, kar je povedal policist pod krinko, prepričan, da so to v resnici le šifrirani izrazi za drogo, njeno kvaliteto in obvestilo, ali je bila dobava uspešna ali ne.

Po obsodbi pobegnil iz hišnega pripora

Da bi razkrili še nekatere podrobnosti delovanja Smešnika in Filimonovića, so včeraj na sodišče torej povabili tudi soobtožene in po priznanju krivde že obsojene Venesa Selmana, Sanela Kazića in Saša Stojnića. Selman je na vprašanja odrezavo odgovarjal, da se ničesar več ne spominja in da obtožnice sploh ni prebral. »Odvetnik je rekel, da greva v priznanje in to je to. Sploh ne vem, česa sem bil obtožen. Sicer pa sta od dogodkov minili že dve leti,« je izjavil Selman, ki že prestaja zaporno kazen na Povšetovi – obsojen je bil na leto in osem mesecev zapora ter plačilo 1735 evrov. Na vprašanje sodnika Škerbca, ali ima morda kašne zdravstvene težave in zato luknje v spominu, pa je odvrnil, da »ne bi rekel«.

Za Sanela Kazića, ki je bil v kriminalni združbi eden od najbolj dejavnih in je bil po priznanju krivde obsojen na sedem let in deset mesecev zapora, plačati pa mora tudi okoli 7000 evrov denarne kazni, niso imeli veliko vprašanj. Sašu Stojniću pa jih sploh niso mogli zastaviti, saj ga na prostor za priče ni bilo. Po decembrskem priznanju krivde je bil obsojen na poldrugo leto zapora, a je pobegnil iz hišnega pripora pobegnil in ga iščejo s tiralico.