Med prijetimi naj bi bili tudi nekateri ugledni zdravniki. Po informacijah Večera naj bi bili med pridržanimi predstojnik klinike za ortopedijo UKC Ljubljana Vane Antolič, ortoped iz bolnišnice Valdoltra Robert Cirman in ortoped Gregor Kavčič iz novomeške bolnišnice, kirurg Miodrag Vlaović iz celjske bolnišnice, radiologa Zoran Miloševič iz UKC Ljubljana in Jožef Matela iz UKC Maribor.

Denar prejemali na račune v tujino

Na tiskovni konferenci NPU so sporočili, da današnje hišne preiskave potekajo zaradi suma dajanja in prejemanja daril. To je potekalo tako, da so nekateri osumljeni (predstojniki) omogočili nabavo točno določenega artikla, s čimer so zdravstveno blagajno od leta 2008 oškodovali za več kot milijon evrov. Darila so si izplačevali na vsake tri mesece, višina plačila pa je znašala od 5 do 20 odstotkov vrednosti nabave.

Denar so jim dobavitelji nakazovali na račune v Avstrijo, Nemčijo in na Hrvaško, osumljenci pa so jih odprli izključno za to dejavnost.

Med današnjimi preiskavami so preiskovalci našli tudi gotovino in zlate palice.

Robert Slodej, vodja preiskave in delovne skupine za področje sistemske korupcije na NPU, je pojasnil, da so dobavitelji zdravstvene opreme in pripomočkov ponudili nagrade zdravnikom in zaposlenim na zdravstvenih ustanovah v zameno, da bi bili izbrani oziroma bi zdravstveni zavod kupil ravno njihove izdelke. Del strukture cene teh zdravstvenih pripomočkov je že vseboval odstotke, ki so bili namenjeni za podkupnine. Kot je še pojasnil Slodej, je višina podkupnin znašala med 10.000 in 101.000 evrov.

Zaporna kazen od 3 do 5 let

Iz policije so sporočili, da so današnje preiskave del morebitnih korupcijskih dejanj, ki so bila storjena na račun in v škodo zdravstvenega zavarovanja državljanov Slovenije. Iz policije so sporočili, da preiskujejo sum kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja in sprejemanja daril, za kar je zagrožena zaporna kazen od 3 do 5 let.

Preplet javnega in zasebnega interesa

Iz KPK posebej opozarjajo na sistemsko anomalijo zdravstvenega sistema pri nas. Opozarjajo, da so v KPK identificirali že na stotine primerov, v katerih so osebe, zaposlene v javnem zdravstvu, izvajale še zasebno dejavnost s tega področja. Poudarjajo, da tovrstna dejanja nimajo vedno znakov kaznivih dejanj, vendarle pa kot posledica takšnega prepletanja javnega in zasebnega interesa nastane neenak dostop do javnih storitev kot so čakalne dobe ali pa finančna škoda, ki lahko nastane pri nakupih medicinskega materiala.

V UKC Maribor preiskave na različnih oddelkih

V UKC Maribor so potrdili, da se pri njih izvaja kriminalistična preiskava, drugih informacij pa zaenkrat ne dajejo. Po Dnevnikovih informacijah se kriminalisti mudijo pri direktorju UKC Maribor Gregorju Pivcu. 12 kriminalistov preiskave izvaja na različnih oddelkih UKC Maribor. Zahtevali so vso dokumentacijo v zvezi z nabavami in naročili ter plačili od leta 2008 naprej. Iz uprave kliničnega centra je brez komentarja o preiskavah odšel direktor Pivec. Po naših neuradnih informacijah preiskave sicer naj ne bi bile povezane z nabavo opreme za onkologijo, kot na spletnem omrežju sicer poroča TV Maribor.

V UKC Maribor so pred dvema letoma začeli graditi oddelek za onkologijo in radioterapijo. Novembra so končali z gradbenimi deli, zdaj pa se začenja opremljanje prostorov. Za dokončanje objekta je potrebno še dobaviti preostale aparate ter splošno pohištveno in medicinsko opremo.

UKC Ljubljana: ne preiskuje se UKC, temveč fizične osebe

Obisk predstavnikov NPU so danes potrdili tudi v UKC Ljubljana, kjer pa poudarjajo, da v preiskavi ni UKC Ljubljana, temveč gre za preiskavo treh fizičnih oseb, zaposlenih v UKC Ljubljana. »V preiskavi ni niti generalni direktor niti nihče iz ožjega vodstva UKC Ljubljana,« so sporočili.

V Celju sum storitve kaznivega dejanja enega od zaposlenih

Tiskovna predstavnica Splošne bolnišnice Celje Danijela Gorišek je za Dnevnik potrdila, da kriminalisti v prostorih bolnišnice pravkar opravljajo hišno preiskavo zaradi suma storitve kaznivega dejanja enega od zaposlenih. Goriškova ni želela razkriti, za katero kaznivo dejanje naj bi šlo, prav tako ni želela komentirati vprašanja, ali je preiskava kakorkoli povezana z nabavo opreme. Po naših informacijah se preiskuje enega od zdravnikov za sum korupcijskega dejanja pri nabavi materiala. To je za STA posredno potrdil tudi direktor celjske bolnišnice Marjan Ferjanc. Kot je pojasnil, je bil ta zdravnik namreč član komisije za javna naročanja in naj bi od dobaviteljev prejemal darila.

Ferjanc je dejal, da so kriminalistom izročili dokumentacijo glede javnega naročanja zdravstvenega materiala, šlo je za obdobje med leti 2008 in 2013, nekaj dokumentacije pa še zbirajo. Na vprašanje, za katerega zdravnika gre, Ferjanc ni želel odgovoriti, pojasnil je le, da ta zdravnik že dolga leta dela v celjski bolnišnici, ni vodja oddelka in nima zasebne ambulante. Po neuradnih informacijah gre za kirurga Miodraga Vlaovića, ki pa ni član ožjega vodstva bolnišnice.

Ferjanc še ne ve, za koliko je bila celjska bolnišnica oškodovana. Če se bo ugotovilo, da je bolnišnica oškodovana, bodo sprejeli določene ukrepe zoper zdravnika v preiskavi.