Štirje začasno pridržani so bili izpuščeni že danes, dva pa ostajata v pridržanju. Pod drobnogledom kriminalistov se je sicer znašlo več nekdanjih direktorjev omenjenih družb, v medijih pa se je pojavilo več špekulacij o imenih pridržanih.

Med drugim se je omenjalo nekdanjega večinskega lastnika CPL Ranka Mimovića, zadnjega direktorja CPL Stanka Petriča in Alojzija Kramljaka, enega od družbenikov podjetja CPL Naložbe.

Koga so policisti pridržali in ga bodo v četrtek privedli pred preiskovalnega sodnika, ki bi odločal o morebitnem priporu, sicer zaenkrat ni znano.

Preiskava v zvezi s poslovanjem podjetja in aktivnostmi bivših poslovodstev ter nadzornih organov

»Današnja preiskava NPU na sedežu podjetja KPL je potekala v zvezi s poslovanjem podjetja in aktivnostmi bivših poslovodstev ter nadzornih organov, v preteklosti povezanih z lastniškim prevzemom CPL, ter ni povezana s tekočim poslovanjem podjetja, njegovo sedanjo upravo ali nadzornim organom,« so sporočili iz KPL.

Zasežena dokumentacija se navezuje na poslovanje podjetja v preteklih letih, na povezane družbe in prejšnje uprave ter nadzorne organe podjetja.

Aktivnosti, povezane s preiskavo NPU, ne ogrožajo normalnega poslovanja podjetja in izvajanja gospodarske javne službe, saj je v preiskavi KPL nastopal kot oškodovanec, navajajo v družbi. Dodajajo, da je KPL v preteklem letu kljub težkim likvidnostnih težavam dosegel dobre poslovne rezultate ter pravočasno in kakovostno izpolnjeval svoje pogodbene obveznosti do investitorjev.

27 hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb

Preiskava v KPL je del preiskave, ki jo danes NPU izvaja na območju ljubljanske, koprske in kranjske policijske uprave. Kot so sporočili iz Generalne policijske uprave, izvajajo 27 hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb zaradi suma zlorabe položaja, pranja denarja in goljufij. V okviru hišnih preiskav je začasno pridržanih šest oseb, aktivnosti pa so usmerjene v preiskovanje kaznivih dejanj na škodo dveh gospodarskih družb iz Ljubljane.

Preiskava v KPL je del preiskave, ki jo danes NPU izvaja na območju ljubljanske, koprske in kranjske policijske uprave. (Foto: dokumentacija Dnevnika)

CPL je od prve polovice leta 2012 lastniško obvladovala družba Patera

KPL je poleg Tovarne asfalta Črnuče (TAČ) hčerinska družba Cestnega podjetja Ljubljana (CPL), ki je v stečaju od junija lani.

CPL je od prve polovice leta 2012 lastniško obvladovala družba Patera Ranka Mimovića. Patera je sprva pridobila 50,5 odstotka družbe CPL Naložbe, lastnice CPL, od nekdanjih vodij CPL Alojzija Kramljaka in Stanka Petriča, nato pa se je novembra 2012 dogovorila še za 49,5-odstotni delež v lasti izvršnega direktorja CPL Mihaela Bizjaka, nekdanjega direktorja KPL Zvonka Šavorja in nekdanjega direktorja TAČ Bojana Kozarja.

Patera kupnine za 49,5-odstotni delež, neuradno 3,5 milijona evrov, ni nakazala, zato so omenjeni začeli s postopki za unovčitev poroštev - Patera je nakup deleža jamčila prek družbe KPL.

KPL je obremenjen s tremi različnimi poroštvi petih oseb, družba pa ima od 16. maja blokirane vse račune.

Vsa poroštva po mnenju Jana sporna

Vsa poroštva so po mnenju stečajnega upravitelja CPL Veljka Jana sporna, le v enem primeru pa je bila vložena tožba na ničnost, je Jan zapisal v predlogu za prodajo 100-odstotnega deleža v družbi KPL na dražbi za 3,12 milijona evrov iz novembra lani. Dražba sicer še ni bila razpisana.

V enem primeru je bil podan predlog za odlog izvršbe, v enem primeru predlog za izvršbo ni bil vložen, v ostalih primerih pa je sodišče v času pisanja Janovega predloga še odločalo o predlogih za izvršbo.

KPL je tudi vložil tožbo za ugotovitev ničnosti pogodbe o odsvojitvi poslovnega deleža s 15. novembra 2012 (ko se je Patera dogovorila za pridobitev 100-odstotnega deleža CPL Naložbe), posledično pa tudi predlog za izredni odlog izvršbe z rubežem denarnih sredstev. Slednji je bil na prvi stopnji zavrnjen, zato je se je Jan pritožil na višje sodišče, ki pa v zadevi še ni odločilo, je zapisal upravitelj.