Predmet preiskave dokumenti o Janši in Zagožnu

Kot so za STA še pojasnili na ljubljanski policijski upravi, policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil. Hišno preiskavo so opravljali ljubljanski kriminalisti na podlagi odredbe pristojnega sodišča iz Ljubljane, in sicer zaradi sumov storitve kaznivih dejanj zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva.

Marčič je po preiskavi za STA povedal, da policisti niso zasegli kakšnih posebnih dokumentov, so pa odnesli računalnike in telefone. Potrdil je tudi, da so bili predmet preiskave dokumenti o finančni preiskavi zakoncev Janša in pokojnega Jožeta Zagožna, ki jih je spletni portal Politikis objavil novembra lani. Kriminaliste naj bi zanimale informacije o žvižgaču s tožilstva.

Na dogodek so se danes odzvali tudi v SDS in med drugim zapisali, da levičarska oblast »z zlorabo državnih institucij nadaljuje z ustrahovanjem neodvisnih medijev«. »Nazadnje smo take metode videli maja 1988, ko je tajna komunistična policija aretirala Janeza Janšo,« so dodali.

Objavljen dokument razburil tako pristojne organe kot politiko

Preiskovalci so se po takrat objavljeni odredbi sodeč lotili predvsem premoženja, transakcij in na sorodnike prenesenega premoženja prvaka SDS Janeza Janše in Zagožna, tudi v povezavi s primerom Patria. Tožilec specializiranega državnega tožilstva Stanislav Pintar naj bi namreč sumil, da imata omenjena večje premoženje, kot pa so bili njuni prihodki v zadnjih 13 letih.

Objavljen dokument je sicer razburil tako pristojne organe kot politiko, ki so vsi obsodili zlasti odtekanje zaupnih informacij. Na specializiranem tožilstvu so nato priznali, da preiskava poteka, a da objavljeni dokument ni pristen, Janša pa je odredbo označil za nezakonito.

Dokumenti naj bi razkrivali tudi vlogo vrhovnega državnega tožilstva kot instrumenta politike, ter da naj bi imel Boštjan Škrlec na tožilstvu le eno nalogo, »usklajevati gonjo proti Janši«, še poroča Reporter.

ZNP ob preiskavi pri Kalohu: Mediji so le posredovalci informacij v javnem interesu

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) ob današnji preiskavi pri sodelavcu spletnega portala Politikis Dejanu Kalohu opozarjajo, da so mediji v tovrstnih primerih zgolj posredovalci informacij v javnem interesu in ne tisti, ki bi jih bilo treba preganjati. Medtem v Društvu novinarjev Slovenije dogajanja ne komentirajo, ker da Kaloh ni novinar.

Kot je v sporočilu za javnost zapisal upravni odbor ZNP, v združenju ne oporekajo temu, da imajo organi pregona pravico preiskovati sume kaznivih dejanj, a po njihovem mnenju se tudi tokrat ponavlja zgodba, ko so tarče preiskav zlasti novinarji in ne tisti, ki so jim predali dokumente.

Poleg tega primer Kaloha kaže, da organi pregona ravnajo čedalje bolj represivno, navajajo v ZNP. »Ne spomnimo se namreč primera, ko bi policija v tovrstnih primerih opravila hišno preiskavo, novinarja pa tudi začasno pridržala. Takšno ravnanje v ZNP najostreje obsojamo, tožilstvo in policijo pa pozivamo, da spoštujejo ustavno zagotovljeno svoboda govora in tiska,« so še dodali.

DNS: Prepletanje političnega in novinarskega udejstvovanja je za opravljanje novinarskega poklica nedopustno

V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) pa so za STA zapisali, da je Kaloh svetovalec v eni izmed poslanskih skupin. Res je, da izdaja spletni portal, a prepletanje političnega in novinarskega udejstvovanja je za opravljanje novinarskega poklica nedopustno, so pristavili in pojasnili, da dogajanja zato ne morejo komentirati.