Kot so pojasnili, so koprski policisti v začetku junija pridobili podatek, da je v hiši v eni od vasi v občini Koper prostor, prilagojen in opremljen za gojenje konoplje. V hišni preiskavi so ga našli in zasegli 44 sadik konoplje, visokih približno en meter, in različne pripomočke za gojenje rastline, denimo grelna in svetilna telesa, vodno črpalko, električni agregat, gnojila in podobno. Poleg tega so našli še približno tri grame prepovedane droge.

Glede na količino zasežene droge je obstajal tudi utemeljen sum, da se 24-letnik organizirano ukvarja z gojenjem večjih količin konoplje, očitno namenjene za prodajo, so še pojasnili v koprski policijski upravi.

Zoper osumljenca so na Okrožno državno tožilstvo v Kopru podali kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami.

Prodajna cena za kilogram konoplje se sicer po navedbah policije giblje okoli 3000 evrov, cena prodaje na drobno pa je tudi do trikrat večja.

V hišni preiskavi so zasegli še veliko orodij in strojev, za katere policisti sumijo, da so bili ukradeni iz vikendov, barak in kontejnerjev. Med njimi so motorna žaga, električni vrtalni stroji, električne brusilke in podobno. Zato občane prosijo, naj jih obvestijo, če bi lahko bil kateri od teh predmetov njihov.

Razkrinkali tudi razpečevalce ponarejenega denarja in mamil

Koprski kriminalisti so v sodelovanju z italijanskimi in hrvaškimi kolegi razkrinkali 14-člansko mednarodno kriminalno združbo, ki se je ukvarjala z razpečevanjem ponarejenega denarja in s prepovedanimi drogami. Za njihovega 28-letnega vodjo je sodišče odredilo pripor, priprli pa so še 37-letnika in 21-letnika, ki sta gojila prepovedano konopljo.

S Policijske uprave (PU) Koper so sporočili, da vodja kriminalne združbe prihaja iz Ilirske Bistrice oz. Kozine, gojitelja konoplje pa z območja Kopra. Sicer so združbo sestavljali od 20 do 61 let stari člani z območja Ilirske Bistrice, Kozine, Divače, Kopra, Bleda, Ljubljane, trije člani so iz Italije ter eden s Hrvaške.

Osumljenci so izvršili najmanj dvanajst kaznivih dejanj. Pri polovici gre za ponarejanja denarja, pri petih za neupravičeno proizvodnjo in promet s prepovedanimi drogami ter za eno kaznivo dejanje prepovedanega prehajanja meje ali države. Kriminalistično preiskavo, ki so jo zaradi preiskovanja unovčevanja ponarejenega denarja začeli julija lani, je usmerjal državni tožilec Specializiranega državnega tožilstva v Ljubljani.