Ljubljana. Na sojenju predsedniku Slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču zaradi žaljive obdolžitve in razžalitve so včeraj zaslišali novinarja Matijo Stepišnika in Aleksandra Jakopiča. Zaslišanje je sicer potekalo brez prvaka SNS – zagovornik Peter Žnidaršič je najprej povedal, da se je Jelinčič pravočasno nameraval iz tujine vrniti v Ljubljano, a so ga upočasnile zasnežene ceste.

Sodnica Špela Koleta je začetek glavne obravnave preložila za dobro uro, a tudi do takrat se Jelinčiču še ni uspelo pririniti skozi snežni metež. Tako so ob Žnidaršičevi privolitvi Stepišnika in Jakopiča zaslišali kar zunaj glavne obravnave, obtoženi in njegov zagovornik pa bosta naknadno povedala, ali ju hočeta še enkrat neposredno zaslišati ali ne.

Označil jo je za tajno sodelavko policije

Naj spomnimo, da predsednika SNS kazensko toži Lara Mikuž, hči podjetnika Marjana Mikuža, kronske priče na sodnem procesu proti nekdanjemu Jelinčičevemu poslanskemu kolegu Srečku Prijatelju (zaradi izsiljevanja je bil obsojen na štiri leta zapora). Ravno po Prijateljevi aretaciji spomladi 2010 je Jelinčič dal nekaj izjav o Mikuževi, ki je bila takrat v državnem zboru zaposlena na delovnem mestu podsekretarke poslanske skupine SNS. Dejal je, da je bila tajna sodelavka policije in da je policistom pisala poročila o članih in poslancih SNS ter o delovanju stranke. Ob tem je izrazil utemeljen sum, da jim je nekdo v prostorih stranke namestil prisluškovalne naprave. Dejal je, da Mikuževa ne uživa več njihovega zaupanja in z njo ne morejo več sodelovati. »Naši zakoni ščitijo lopove, če pa človek hoče dokazati resnico in pravico, pa jo dobi po glavi,« naj bi še povedal Jelinčič.

Obtoženi se je zagovarjal, da je za sodelovanje Mikuževe s policijo izvedel od Prijatelja, ta pa od policistov samih. Prijatelj mu je v dokaz, da govori resnico, pokazal tudi dokumente. Glede izjav, ki jih je dal za medije, pa je dejal, da je o tem govoril na novinarski konferenci in da je vprašanje, kako so novinarji povzeli njegove besede.

Jelinčič je bil užaljen

V zvezi s tem so zaslišali Stepišnika, ki je o tem pisal v časniku Večer, in Jakopiča, ki je poročal za Info TV. Podrobnosti nastanka prispevkov se nista več spominjala, sta pa oba predvidevala, da jima je Jelinčič dal izjavo po telefonu. Stepišnik je potrdil, da je zapisal le tisto, kar mu je politik dejansko rekel, so pa na Večeru poskušali priti v stik tudi z Mikuževo, a jim ni uspelo. Na vprašanje pooblaščenca Mikuževe Bojana Pečnika, ali je Jelinčič vedel, da bodo njegove besede zapisane v časopisu, je Stepišnik odvrnil, da zagotovo, saj se mu je predstavil in povedal, zakaj kliče. Novinar je potrdil, da Jelinčič izjave ni avtoriziral, saj to pri tako kratki izjavi tudi ni običajno, dejal pa je tudi, da po objavi ni zahteval popravka.

Jakopič pa je povedal, da je verjetno sam telefoniral obtoženemu – če bi se dobila »v živo«, bi namreč to tudi posnel. Njegovo izjavo je kot običajno ustrezno skrajšal in pri tem skušal ujeti bistvo. Predsednik SNS mu sicer ni zagotovil, da je tisto, kar je povedal, resnica, to je le predvideval. »Bil je zelo užaljen, češ, kaj se mu dogaja in da vsi kujejo zaroto proti njemu,« je pričal novinar in dodal, da po njegovem vedenju obtoženi ni zahteval objave popravka.