Janša se je za tožbo odločil, ker ga je očitno močno zbodel zapis Borisa Ježa z naslovom Zgodovine se ne dela po nočnih sanjah, ki je bil v Sobotni prilogi Dela objavljen 25. septembra 2010. Članek naj bi bil po prepričanju prvaka SDS napisan kot odziv na napoved pobudnikov, med njimi tudi Janše, da bo ob 20. letnici plebiscita ustanovljeno Združenje veteranov slovenske osamosvojitve.

Jež je v njem med drugim zapisal, da je »smisel še enega združenja 'za zgodovino in za naše zasluge' kajpak vnašanje še večje zmede v to šentflorjansko dolinico«. Nato je podrobneje pojasnil svoje razmišljanje: »Namreč: Janša je ustanovitev svojega veteranskega združenja napovedal za 20. obletnico plebiscita. Si bo torej še plebiscit pridobil v orbito svoje zgodovinskosti? V času plebiscita ga pravzaprav nikjer ni bilo. Skrbno smo pregledali tedanje časopisje – in JJ ni skoraj nikjer. Plebiscit je bil 23. decembra, udeležilo se ga je kar 93,2 odstotka volivcev, 'za' jih je glasovalo 88,2 odstotka. Tri dni pozneje je bila v skupščini Republike Slovenije slovesna razglasitev rezultatov. Govorila sta France Bučar in Milan Kučan. Plebiscita si ne morejo pripeti Janša, Bavčar in Peterle; pravzaprav jih tedaj ni bilo nikjer.« Svoj zapis je novinar Dela med drugim argumentiral še s trditvijo, da imamo o plebiscitu vse razpoložljive podatke in da je vse dokumentirano. »In vendar se zdi, da je vsakomur dovoljen prost dostop v ta državni trezor zgodovine, kjer si lahko vzame, kar mu pač paše,« je menil Jež in dodal še: »Bodimo odločni: pri Janši, Peterletu, Bavčarju, Krkoviču… gre za neposredno zlorabljanje demokracije.«

S tem člankom si je Jež nakopal gnev Janeza Janše, ki trdi, da ga je avtor razžalil. Zato od Dela zahteva odškodnino, od sodišča pa zahteva tudi, naj Delu naloži objavo sodbe na svojih straneh. Kako vse skupaj ocenjuje sodišče, bo znano v prihodnjih tednih. sb