Prve ugotovitve vladne preiskave nesreče so pokazale, da bi do zrušenja stavbe lahko prišlo zaradi vibracij, ki so jih povzročali štirje ogromni generatorji, nameščeni v zgornjih nadstropjih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Bangladeška vlada je v sodelovanju z agencijo ZN za delo in lastniki zgradb v soboto dosegla dogovor o novem varnostnem načrtu, po katerem bodo v prihodnjega pol leta zaposlili 200 inšpektorjev, pripravili oceno varnosti tovarn in najnevarnejše izselili.

V zrušenju osemnadstropne poslovne stavbe na obrobju Dake je bilo 24. aprila poleg smrtnih žrtev tudi okoli 2400 poškodovanih. V poslopju je bilo več tekstilnih delavnic in trgovin. Ker so se pred tem na njem pojavile razpoke, bi ga morali evakuirati, a naj bi lastniki delavnic delavce prisilili, da so odšli na delo v nevarne prostore.

Arhitekt Masud Reza, ki je izdelal načrt stavbe, je za AFP povedal, da ta ni bila namenjena za delavnice, ampak za trgovino in pisarne. Lastnika poslopja Sohela Rano, ki mu zaradi zrušenja grozi smrtna kazen, je obtožil, da je zanemaril osnove stavbnega inženirstva, zaradi česar je prišlo do te najhujše tragedije v industrijski zgodovini države.