Društvo preslepilo državo

Nekdanji predsednik društva za kakovost življenja Novi paradoks, ki ponuja pomoč ljudem s težavami v duševnem zdravju, Borut Johannes Sommeregger, se mora na ljubljanskem okrajnem sodišču zagovarjati zaradi goljufije. Včeraj je bil razpisan predobravnavni narok, ki pa ga je sodnica Metka Popivoda po strinjanju vseh vpletenih prestavila na konec februarja. Obtožnega predloga tožilstvo tako še ni predstavilo, po naših neuradnih informacijah pa naj bi nekdanjemu vplivnemu članu Slovenskih krščanskih demokratov in kasnejšemu vodji urada za verske skupnosti Sommereggerju očitali, da je v času predsednikovanja društvu Novi paradoks ponaredil podpis na eni izmed vlog za razpis ministrstva za delo in socialne zadeve. Tako naj bi si priskrbel 26.000 evrov državnih sredstev, ki jih država zdaj terja nazaj. Poleg Sommereggerja je goljufije obtoženo tudi društvo kot pravna oseba.

Državna pravobranilka Mojca Mihelčič je včeraj na sodišče vložila odškodninski zahtevek za omenjenih 26.000 evrov in dodala, da gre le za znesek, ki ga država terja za obravnavano goljufijo. Sicer mora društvo državi vrniti še precej več denarja. Odvetnik društva Kozinc je pravobranilstvu zato predlagal, naj pripravi predlog glede vsega zahtevanega denarja, na podlagi katerega se bodo lahko dogovorili, v kakšnem roku bodo denar povrnili. Vse z namenom, da društvo ne bo dobilo pečata goljufive organizacije, temveč se bo še naprej lahko prijavljalo na državne razpise in ponujalo pomoč duševno prizadetim. »Društvo je našo stran preslepilo, da dela niso opravljali ustrezno usposobljeni, kot je bilo zahtevano na razpisu,« je pravobranilka odgovorila s sporočilom, da društva zaradi slabih izkušenj iz preteklosti država niti ne bi pretirano pogrešala.

165.000 evrov spornih sredstev

O nepravilnostih v društvu Novi paradoks pod tedanjim Sommereggerjevim vodstvom se je začelo govoriti pred približno enim letom, ko je nadzor ministrstva za delo pokazal, da je društvo leta 2011 kar 165.000 državnih evrov porabilo mimo pogodb.

Društvo naj bi med drugim ministrstvu za delo sporočalo nepravilne podatke o zaposlenih, hkrati pa naj bi delavce društva poleg ministrstva financiral tudi zavod za zaposlovanje. Že takrat smo poročali tudi o domnevnem ponarejanju podpisov nekaterih zaposlenih. Podpisi ene izmed uslužbenk naj bi se tako znašli celo pod poročili o izvajanju programov stanovanjske skupnosti, čeprav tam nikoli ni delala.

Včeraj Sommeregger obtožb tožilstva ni komentiral, pred enim letom, ko so domnevne nepravilnosti prišle na dan, pa je vse očitke označil za neresnične. Zavzel je stališče, da je ukrepanje ministrstva del širše akcije ukinjanja socialnovarstvenih ustanov, njegovo društvo pa da je prvo na vrsti, ker naj bi se že pred leti zameril tedanjemu predsedniku vlade Janezu Janši. Poleg tega se je počutil kot žrtev mobinga, z neupravičenimi očitki pa naj bi ga trpinčili nekdanji zaposleni, ki so ga okrivili celo kraje hrane in motorne žage.