Padla gradbena baronica Hilda Tovšak je bila včeraj ponovno v soju žarometov, ki so »osvetljevali« 34 hišnih preiskav zaradi domnevnega podkupovanja, in v primežu preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Presenetljivo tokrat ni šlo za še eno preiskavo številnih nepravilnosti v propadlem Vegradu, temveč se včerajšnje aretacije nanašajo na samostojno poslovno pot Tovšakove v družinskem podjetju Slavc, d. o. o., prek katerega naj bi Tovšakova v Slovenijo »uvažala« tuje delavce (najprej s Poljske, nato iz Srbije) za Alstom oziroma za gradnjo TEŠ 6.

Trgovanje s pomočjo podkupovanja

Po neuradnih podatkih naj bi Tovšakova, ki so jo policisti včeraj pridržali, s podjetjem Slavc in še nekaterimi pajdaši prevzela logistiko novačenja, prevoza in nastanitve tujih delavcev, za to pa naj bi nato prejela plačilo oziroma provizije. Takšna dejavnost sama po sebi niti ni sporna, vendar policisti sumijo, da so Tovšakova in njeni pajdaši posel nelegalno prikrojili v svoj (še večji) prid. Prihajalo naj bi namreč do razlik med dejanskimi in prikazanimi stroški omenjene logistike, razlike pa naj bi končale v žepu Tovšakove in pajdašev, ki naj bi si izmenjevali nekakšne provizije – oziroma pravzaprav podkupnine.

Policisti so bili včeraj še zelo skopi s podatki o preiskavi. Potrdili so, da je 88 preiskovalcev NPU, kriminalistov in policistov včeraj odvzelo prostost devetim osumljencem z območja Celja, Novega mesta in Ljubljane in enemu tujcu, ter opravili 34 hišnih preiskav. »Aktivnosti so zaključek prve faze policijske preiskave, v okviru katere preiskovalci NPU preiskujejo sume kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril,« so včeraj pojasnili na generalni policijski upravi.

Očitki v obsežnem gradivu

Nekdanjo prvo damo Vegrada so kriminalisti že v zgodnjih jutranjih urah obiskali na njenem domu v Mislinji, od tam pa so jo najprej odpeljali na zaslišanje na policijsko postajo v Velenje, po nekaj urah pa še v Celje. Njen odvetnik Boris Kanduti, ki je bil ob njej že v Velenju, potem ko so Tovšakovo preiskovalci odpeljali v Celje, ni bil pretirano zgovoren. Potrdil je le, da so Tovšakovo že zaslišali, da pa se še ni podrobno seznanil z očitki zoper svojo klientko, ker je gradivo zelo obsežno. Na vprašanje, ali se preiskava nanaša na dejanja Tovšakove potem, ko je že zapustila Vegrad, torej v zadnjem obdobju, ni želel odgovoriti. »Tega ne bi komentiral,« je dejal.

A po naših informacijah se je Tovšakova trgovanja z delavci lotila šele po potopu Vegrada, prav tako pa naj bi policisti nepravilnosti pri trgovanju začeli preiskovati šele pred nekaj meseci. Policisti in specializirano državno tožilstvo, ki usmerja predkazenski postopek, naj bi hišne preiskave načrtovali že za nekaj dni prej, vendar so morali prvotni načrt za nekaj dni prestaviti.

Da je vse skupaj očitno povezano z »uvažanjem« tujih delavcev v Slovenijo, nam je včeraj posredno potrdil tudi eden od slovenskih sindikalistov, ki pravi, da so se delavci iz Poljske pred nekaj tedni zaradi določenih težav v podjetju po pomoč obrnili na njihov sindikat. »Takrat smo se tudi sestali z njihovimi predstavniki, a je to očitno prišlo na ušesa tudi nekomu v podizvajalskem podjetju, saj so bili nato nekateri od Poljakov deležni groženj, da jih bodo odpustili,« nam je povedal sogovornik. Po neuradnih podatkih naj bi pri gradnji TEŠ 6 sodelovalo kar okoli 100 delavcev iz Poljske.