Lapornika so v začetku leta 2012 aretirali zaradi poskusa prodaje 756 gramov heroina, nakar so preiskovalci vzeli pod drobnogled še pet Portorožanov in pri vseh skupaj (v glavnem pa pri Laporniku) odkrili skupno 1,9 kilograma heroina. Na sodišču se je v zameno za priznanje krivde pogodil za tri leta in sedem mesecev zapora in 24.000 evrov denarne kazni.

Sporna razlika

A s tem njegov primer še ni bil zaključen, saj so tožilci za obdobje od leta 2006 do aretacije sprožili tudi finančno preiskavo, ki je pokazala, da so bili v tem času njegovi »uradni« prihodki veliko nižji od premoženja, s katerim je dejansko razpolagal. Zato je specializirano tožilstvo proti njemu vložilo tožbo, ki je zdaj doživela epilog. Sodišče je ugotovilo, da so v preiskovanem obdobju njegovi uradni neto dohodki znašali skupno 68.400 evrov, medtem ko je dejansko pridobil in razpolagal s premoženjem v skupni vrednosti skoraj 432.100 evrov (izračun je pokazal, da ga je povečal za 226.300 evrov, v vrednosti 196.800 evrov pa ga je porabil). Razliko med to vsoto in uradnimi prihodki (gre torej za 354.600 evrov) je sodišče označilo za premoženje nezakonitega izvora, saj Lapornik ni dokazal, da ga je dobil na legalen način.

Del tega premoženja so mu odvzeli že v kazenskem postopku: osebni avto znamke Jaguar, vreden 16.000 evrov, 9400 evrov vreden motor BMW, 12.300 evrov gotovine in še 7400 evrov, kar predstavlja korist, pridobljeno s kaznivim dejanjem. Zdaj so ugotovili, da je na nelegalen način prišel tudi do 12 tisočakov vrednega čolna, nekaj kosov nakita ter še nekaj švicarskih frankov, angleških funtov, evrov in hrvaških kun, vse skupaj je ocenjeno na 62.300 evrov. Tudi to so mu odvzeli in razglasili za premoženje Republike Slovenije, dodatno pa mora državi plačati nekaj več kot 247.000 evrov ter poravnati tudi 3300 evrov njenih pravdnih stroškov.

Darila staršev in tete

Devetinštiridesetletni Lapornik je na sodišču pojasnjeval, da je vse premoženje pridobil povsem zakonito. Dejal je, da že dolgo služi z oddajanjem sob (ki so last očeta in matere) dijakom in turistom. Vseskozi so mu tudi velikodušno pomagali starši, mu poravnavali položnice in dajali denarna darila (kakih 2000 evrov na leto). Za povrh mu je leta 2007 zdaj pokojna teta, ki je prej živela v Nemčiji, podarila 70.000 evrov, s katerimi je kupil zlate palice in kasneje z njimi kar dobro zaslužil. Sicer pa je vsa ta leta varčeval in živel zelo skromno.

A sodnice Dušane Bajc nikakor ni prepričal. Za tetino darilo ni ponudil nobenega dokaza, razen pričanj mame in sestre, ki pa ju je sodnica ocenila za neverodostojni in prirejeni potrebam te pravde. Tudi denarna pomoč in darila staršev se ji niso zdela logična in verjetna. Glede na njune nič kaj visoke prihodke bi bilo namreč zelo čudno, da bi svojima že davno odraslima in samostojnima otrokoma še vedno mesečno plačevala po 170 evrov žepnine, kot je hotel sodišče prepričati Lapornik.