Nevihte so že zajele zahodno Slovenijo. Po podatkih uprave za zaščito in reševanje težave povzročajo predvsem v Zgornjem Posočju, na Vipavskem in na Gorenjskem, kjer imajo gasilci največ dela s črpanjem meteornih voda iz kleti. Na Gorenjskem je zalilo prostore osnovnih šol v Bitnjah, Stražišču in Kranju.

Gasilci so posredovali v Idriji in v Vipavi, kjer je voda zalila garaži. V Škofji Loki je meteorna voda zalila gostinski lokal, v Kranju pa so gasilci vodo črpali iz dveh stanovanjskih hiš, treh večstanovanjskih objektov in treh šol. Voda je zalila tudi stanovanjsko hišo v Gorenji Dobravi in Hotavljah ter kletne prostore stanovanjske hiše v Ribnem na Bledu.

Zaradi povišanega plimovanja pa je morje poplavilo nižje ležeče obale v Piranu. Poplavilo je del cestišča na Punti, na Prešernovem nabrežju in Kidričevem nabrežju.

V Novi Gorici so gasilci krajanu dostavili vreče peska in mu nudili pomoč pri postavitvi protipoplavne pregrade, ker je meteorna voda vdirala z ceste v pritlične prostore stanovanjske hiše.

Razdeljujejo vreče s peskom

Mestna občina Ljubljana je zaradi pričakovanega deževja in nevarnosti poplav začela razdeljevati vreče s peskom. Ljubljančani lahko vreče prevzamejo na družbi KPL na Litijski cesti 261. Štab civilne zaščite izolske občine pa je pozval vse občane in podjetja, naj preventivno očistijo odtoke in izvedejo druge ukrepe za blažitev posledic neurja.

Ljubljančanom je na Litijski cesti na voljo omejeno število protipoplavnih vreč. Vsak občan lahko za družinsko hišo dobi do 20 vreč, upravniki večstanovanjskih stavb pa lahko dobijo do 100 vreč, so sporočili iz kabineta župana.

Poleg poziva za preventivno čiščenje odtokov izolska civilna zaščita zaradi napovedanega visokega plimovanja morja svetuje še, naj prebivalci starega mestnega jedra avtomobile, ki so parkirani ob morju, premaknejo na varnejše mesto. Pristojne službe v Izoli bodo že od današnjega večera v povečani pripravljenosti.

Stopnjo nevarnosti za poplavljanje rek je mogoče spremljati na povezavi www.arso.gov.si/vode/opozorila/.

Arso razglasil rdeč alarm za skoraj celotno državo

Najvišjo, rdečo stopnjo ogroženosti so za četrtek na Arsu po besedah meteorologa Braneta Gregorčiča razglasili zaradi velike količine padavin, ki bodo po napovedih padle v prihodnjih treh dneh, zaradi daljšega trajanja pa bodo presegle oktobrske. Katera območja bodo najbolj ogrožena, še ne morejo predvideti, najbolj ogrožena pa bodo predvidoma območja južne, zahodne in osrednje Slovenije.

Medtem ko je razglašena rdeča stopnja vremenske ogroženosti, pa bo za hidrološko ogroženost veljala oranžna. Rdečo bodo po besedah hidrologa Janeza Polajnarja lahko razglasili, ko bo jasno, katera območja bodo bolj ogrožena. A hidrolog pričakuje, da bodo reke po državi povzročile kar nekaj težav, splošna previdnost pa velja za večji del države.

Glede na napovedi bodo pripadniki civilne zaščite dvignili pripravljenost na celotnem območju države, je napovedal poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan. Po njegovih besedah imajo na zalogi ustrezne količine protipoplavnih vreč, po zadnjih izkušnjah pa jih imajo na zalogi tudi posamezne občine. Če bo treba, bodo v pripravljenosti tudi pripadniki Slovenske vojske.

Pravočasne priprave

V Mestni občini Ljubljana ob napovedi vremenoslovcev, da bodo v prihodnjih dneh znova obilne padavine in s tem nevarnost poplav, stanovalce na ogroženih območjih pozivajo, da se pravočasno pripravijo na morebitne poplave.

Glede na opozorila in priporočila stanovalcem na ogroženih območjih, ki so jih objavili na spletni strani www.ljubljana.si, opozarjajo, da je smrtno nevarno voziti ali reševati vozila v vodi, se dotikati naprav pod napetostjo in se približevati rečnim brežinam in vodnemu toku.

Med praktičnimi napotki pa jim svetujejo, da cisterno za kurilno olje pritrdijo in da ne uživajo hrane, ki je bila v stiku s poplavno vodo.

Pesek v vrečah je možno kupiti v vseh trgovinah z gradbenim materialom

V povezavi s protipoplavno zaščito navajajo, da so vreče, običajno pod nazivom vreče za žito, na voljo predvsem v trgovinah s kmetijskim materialom in navadno stanejo manj kot 50 centov. Na voljo pa so tudi namenske vreče za večkratno uporabo, napolnjene z vpojnim materialom.

Pesek v vrečah, ki ga je nato treba razdeliti v dve vreči, je mogoče kupiti v vseh trgovinah z gradbenim materialom. "Pesek lahko naročite tudi tako, da pobrskate po spletu za kakršnegakoli avtoprevoznika ali gradbenika in se dogovorite, da vam bo pesek pripeljal domov," svetujejo.

"Sicer pa so uporabne kakršnekoli vreče, ki vsaj za silo držijo pesek, zemljo, lahko so tudi vreče za smeti, trgovinske vrečke, vreče za žito, vreče za silos, še rjuhe in prevleke za odeje se dajo uporabiti. Njihova funkcija je namreč le, da držijo skupaj material, ki je v njih, in da vodi preprečijo izpiranje tega materiala," navajajo na MOL.

Kot dodajajo, je vreče mogoče polniti z zemljo ali finim peskom. "Če polnite z vrtno zemljo, ne boste imeli težav s pospravljanjem kot pri pesku, ker boste zemljo le stresli nazaj na vrt," so navedli.

Danes najmočnejše deževje predvsem v Posočju, reke bodo naraščale

Začelo se je večdnevno obdobje izrazito nestabilnega in pogosto deževnega vremena. Po napovedih agencije za okolje bodo pričakovana večja količina padavin in posledično naraščanje rek lahko marsikje povzročali težave. Čez dan bo deževje najmočnejše v zahodnih krajih, predvsem v Posočju, kjer lahko pade do okoli 100 litrov dežja na kvadratni meter.

V noči na četrtek se bodo padavine še okrepile in postopno zajele večji del države. Četrtek bo deževen, vmes bodo tudi nevihte in nalivi. Tudi v južni in osrednji Sloveniji lahko pade od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter, lokalno pa celo več. V hribovitem svetu zahodne in južne Slovenije bo lahko skupna količina padavin v naslednjih dneh tudi presegala 200 litrov na kvadratni meter.

Padavinsko obdobje se bo predvidoma nadaljevalo do vključno sobote.

Na agenciji za okolje priporočajo previdnost in redno spremljanje meteoroloških in hidroloških napovedi in opozoril.

Ob obilnem deževju, ki se obeta v prihodnjih dneh, bodo reke po državi močno naraščale. Ob močnejših nalivih lahko hitro in močno narastejo tudi manjše reke in hudourniki. Pri tem lahko posamezne reke presežejo opozorilne pretoke in poplavijo.

Ponoči bodo lahko ob intenzivnih padavinah močneje narasle reke na območju severozahodne in jugozahodne Slovenije, zlasti reke v Zgornjem Posočju, Goriških Brdih, v porečjih Vipave in reke Reke.

V četrtek čez dan se bo naraščanje rek razširilo v osrednjo, severno in južno Slovenijo. Močneje lahko narastejo reke s povirji v Kamniško-Savinjskih Alpah in predalpskem hribovju Julijskih Alp, na Koroškem, Zasavju in Notranjskem.

Visokovodne razmere po državi se bodo nadaljevale tudi v petek in soboto, ko lahko ponovno močneje narastejo reke v osrednji Sloveniji in tudi na vzhodu države.

Danes in v prihodnjih dneh bo gladina morja ob jutranji in večerni plimi povišana. Ob tem lahko morje na mareografski postaji Koper preseže višino 300 centimetrov in poplavi nižje dele obale.