Huda zima je v Ameriki v zadnjih dneh terjala že vsaj 20 življenj, zagotovo pa jih bo umrlo še več, saj vremenoslovci napovedujejo rekordno nizke temperature, ki bi se lahko spustile na kar minus 50 stopinj Celzija. V takšnih razmerah koža zmrzne v petih minutah, ozebline pa v desetih minutah nastanejo že pri malo višjih temperaturah, je opozoril vremenoslovec Bob Van Dillen.

Temperature bi lahko bile smrtonosne

Hud mraz povzroča arktični ciklon, ki s seboj prinaša leden zrak. Po številnih mestih so različne stavbe (kot na primer središča za rekreacijo) preoblikovali v prostore za gretje, nekateri predeli so ostali brez elektrike, celotna situacija (in vse večja grožnja, da bo prihodnje dni le še huje) pa je sprožila naval na trgovine, kjer prebivalci panično nakupujejo vse, kar jim pride pod roke.

V Indiani so razglasili izredno stanje, prepovedali vožnjo z avtomobili, na cesto pa smejo le policijska in reševalna vozila. »Kombinacija snega in mraza je nekaj, česar nismo videli že več desetletij. Ta mraz me skrbi, saj smo soočeni s temperaturami, ki so lahko tudi smrtonosne,« je zaskrbljen župan Indianapolisa Greg Ballard.

Odpovedali na tisoče letov

Zaradi slabih razmer so morali konec tedna odpovedati kar 3700 letov. Na newyorškem letališču JFK je v nedeljo letalo iz Toronta zdrsnilo s proge v sneg, ko se je s pristajalne steze napotilo proti terminalu. V spodrsljaju se ni poškodoval nihče, leti pa so bili ustavljeni za dve uri.

Vreme vpliva tudi na šolarje, saj bodo v nekaterih predelih, kot je Chicago, ostali doma ob zaprtju izobraževalnih ustanov. Oblasti so prebivalce najbolj prizadetih območij že obvestile, naj ostanejo doma zaradi lastne varnosti in zato, da lahko pristojne službe nadaljujejo s čiščenjem cest. V Philadelphii se je delavec v skladišču soli smrtno ponesrečil, ko se je nanj zrušilo 30 metrov cestne soli. Na kanadskem otoku Nova Fundlandija so tisoči še vedno brez elektrike zaradi požara v transformatorju, ki naj bi se zanetil ravno zaradi posledic snežnega meteža.

V Atlanti bolj mrzlo kot v Moskvi

Reuters citira vremenoslovca s ameriške državne vremenoslovske agencije Boba Oravca, ki pravi, da je bil zadnji velik arktični ciklon, ki je zajel Severno Ameriko, leta 1994. Dodal je še, da to nikakor ni vsakdanji pojav. Kakor tudi ne primerjava temperatur: v Nashvillu je bilo namreč v ponedeljek bolj mrzlo kot v Albanyju, v Memphisu (Tennessee) bolj mrlo kot na Aljaski, v Atlanti pa bolj hladno kot v Moskvi.