Repasova se je v projekt prijave na razpis za posel z osemkolesnimi oklepniki vključila kakšen mesec pred iztekom roka za prijavo, je razložila danes. V tej sklepni fazi so bili pogosto sestanki na Finskem, saj so Finci pripravljali ponudbo. Med sestanki je Fince po njenih besedah tudi zanimalo, ali treba vplivati na kogar koli v Sloveniji. Kdo je to konkretno spraševal, se Repasova ni spomnila, morda je to bil nekdanji izvršni podpredsednik Patrie Vehicles Heikki Hulkkonen, je dejala.

Ne ve, da bi prišlo do kakršnega koli vplivanja

Vendar pa je lastnik Rotisa - danes obtoženi Ivan Črnkovič - rekel, da »absolutno ne« in da tega ne bodo storili, je zatrdila. Prav tako Črnkovič po njenem vedenju ni izvajal nobenih aktivnosti, da bi bila Patria in njen slovenski partner Rotis v boljšem položaju od konkurence. Sama tudi ni seznanjena s tem, da bi pri poslu prišlo do kakršnega koli vplivanja.

Sama je od kolegov sicer slišala, da na nekaterih področjih »težko prideš čez, ne da komu kaj daš«. Vendar je njej Črnkovič pojasnil, da je pri njih ta možnost izključena in da bodo oni »delali na razpisih ministrstva za obrambo«.

Janše, Zagožna in Krkoviča se ni nikoli omenjalo v zvezi s poslom

Pojasnila je tudi, da se tedanjega predsednika vlade Janeza Janšo, nekdanjega prvega moža HSE Jožeta Zagožna in brigadirja Toneta Krkoviča ni nikoli omenjalo v zvezi s poslom. Repasova Črnkoviča tudi ni nikoli slišala, da bi govoril, da se bo dobiček od posla delil še s kom.

Je pa Zagožna videla v eni od ljubljanskih gostiln, in to ravno na dan, ko so po oddaji ponudbe tja odšli s sodelavci. Da ga je videla, je omenila kolegom, kmalu zatem pa je Črnkovič Zagožna tudi pripeljal k njihovi mizi. Tam se je zadržal približno pol ure, je pojasnila.

Samo nakladanje

Repasova je pojasnila tudi naravo elektronskega pisma, ki ga je spisala Črnkovičeva žena Marija Badovinac Črnkovič, da bi ga kasneje poslali sodelavcu Patrie Wolfgangu Riedlu. Badovinac Črnkovičeva je v njem omenjala tudi takratnega predsednika vlade Janeza Janšo. Kot pravi Repasova, je šlo »samo za nakladanje, saj ko želiš dobiti posel, moraš pokazati, kako si pomemben«.

Pred ljubljansko okrajno sodnico Barbaro Klajnšek sta danes kot priči stopila tudi brat Toneta Krkoviča Matija Krkovič in Jože Zupančič. Črnkovič je namreč v svojem zagovoru pojasnil, da so se v času, ko je potekal celoten postopek, ukvarjali tudi s projektom biomase. Zato je po njegovem tudi določena elektronska komunikacija, za katero tožilstvo trdi, da je povezana z dogovarjanjem s Patrio, dejansko povezana s projektom biomase.

Do pogovora v finančnih vložkih ni prišlo

Tako Matija Krkovič kot Jože Zupančič sta pojasnila, da je idejo za posel z biomaso predstavil Črnkovič, vendar je vse ostalo na načelni ravni in posel ni nikoli stekel. Matija Krkovič naj bi zagotovil prostore, saj ima proizvodno halo, Zupančič pa naj bi poskrbel za stroje, sta razložila danes. Vendar pa nikoli ni prišlo do pogovora o morebitnih finančnih vložkih v posel in kasnejši delitvi dobička, sta povedala.