Rešila ga je začasna odredba evropskega sodišča za človekove pravice

Teskera je osumljen, da je v Urugvaju sodeloval pri tihotapljenju dveh ton kokaina, ki so ju oktobra 2009 zasegli na jahti Maui. Omenjeni zaseg je povezan tudi z našo razvpito akcijo Balkanski bojevnik, ki se je zgodila maja 2010, saj naj bi šlo za isto mednarodno združbo, ki naj bi delovala pod okriljem srbskega trgovca z mamili Darka Šarića.

Teskera sicer ves čas vse zanika, od decembra 2009 pa sta s koprskim odvetnikom Romanom Sevškom vložila vse napore v to, da ga Slovenija ne bi izročila Urugvaju, čeprav je pravosodni minister Aleš Zalar soglašal, da se Teskero izroči. Pri tem se je odvetnik Sevšek skliceval predvsem na to, da so v urugvajskih zaporih nemogoče razmere in da bi izročitev predstavljala kršenje človekovih pravic. Pritoževanje in odločanja na vseh naših sodiščih, vključno z ustavnim sodiščem, ki zadeve ni sprejelo v obravnavo, ker je presodilo, da ne gre za kršenje človekovih pravic, je trajalo poltretje leto. Teskero naj bi nato 8. junija letos le izročili urugvajskim agentom, vendar ga je rešila začasna odredba evropskega sodišča za človekove pravice, ki je zadržala izročitev. Vmes se je iztekel rok, kolikor je lahko v priporu pri nas.

"Guantanamovsko naravnani miselni vzorci"

"V pritožbi in zahtevi za izdajo začasne odredbe na evropskem sodišču za človekove pravice sem moral utemeljevati, da moje zadnje pravno sredstvo v toženi Republiki Sloveniji zaradi neodločanja ustavnega sodišča nima zasledovanega suspenzivnega učinka. Utemeljitvi je evropsko sodišče z izdajo začasne odredbe sledilo in zdaj se sprašujem, kako tak razplet dogajanja doživljajo sodniki slovenskega ustavnega sodišča. Ne bi bil rad v njihovi koži," pravi Sevšek, ki je našega pravosodnega ministra, nato pa tudi vsa sodišča zasipaval z dokazi, kako slabe so razmere v urugvajskih zaporih, konkretno prav v zloglasnem zaporu Penal de Libertad, kamor bi peljali njegovo stranko, vendar so njegove dokaze zavračali. "Mestoma je šlo za prav guantanamovsko naravnane miselne vzorce," je do naših institucij kritičen Sevšek. V zloglasnem zaporu Penal de Libertad je od oktobra 2009 zaradi zasega na jahti Maui priprt tudi Hrvat Anastazij Martinčić, ki opozarja na nevzdržne razmere. Zoper njega se ni začel še noben uradni postopek.

Teskera so včeraj po tistem, ko so ga izpustili iz mariborskega pripora, policisti prepeljali na mejo s Hrvaško in izročili tamkajšnjim organom. V urugvajski zapor najbrž nikoli ne bo prišel, če se bo poslej zadrževal na Hrvaškem ali v Črni gori. Države svojih državljanov namreč ne izročajo tujim organom pregona.