V Dnevniku smo 19. marca 2009 objavili dejstvo, da je imela generalna državna tožilka Barbara Brezigar stike z enim izmed osumljencev v zadevi Patria. Kasneje je Brezigarjeva sama razkrila, da je šlo za Božidarja Martina Njavra, nekdanjega pripadnika specialne enote Moris. Zakaj je bil podatek tako pomemben, da smo o njem obvestili javnost? Ker so na tej točki nastali hudi spori med Brezigarjevo in vodstvom policije in ker je Brezigarjeva kot nesporna šefica tožilstva politično obremenjena v zadevi Patria, kjer je osumljenec tudi njen politični podpornik Janez Janša. Minula politična angažiranost Brezigarjeve sicer že ves čas meče senco dvoma na njene tožilske aktivnosti.

Brezigarjeva ima na tožilstvu poseben oddelek s policijskimi pooblastili. Ta izvaja preiskave. Prijel se ga je naziv Barbarina pretorijanska garda. Policijski oddelek tožilstva je 7. oktobra 2009 povabil na pogovor nekdanjega novinarja TV Slovenija Boštjana Veseliča, ker da bi lahko dal koristne informacije. Na vprašanja ni želel odgovarjati. Pričakovali smo, da se bo pritisk s tem končal. Toda ne. Akcija odkrivanja Dnevnikovega novinarskega vira se nadaljuje. Pretorijanska garda je pridobila policijsko dokumentacijo iz zadeve Patria ter v minulih dneh spet vabila nekatere ljudi iz policije (imen ne bomo omenjali). Tožilstvo je sicer na napačni sledi. Posegi represivnih organov v novinarsko delo so se dolgoročno vselej pokazali za kontraproduktivne.

Štiri profesionalne skupine imajo zapovedano poklicno molčečnost - zdravniki, duhovniki, odvetniki in novinarji. Si predstavljate, da bi tožilci zasliševali duhovnika o tem, kar je slišal v spovednici? Ali pa brskali po telefonskih izpiskih odvetnika, da bi našli dokaze proti njegovi stranki. Sam sem prepričan, da mora novinar na vsak način zavarovati ljudi, ki so mu zaupali. Tudi vpogled v izpisek mojih telefonskih klicev tožilstvu ne bi nič pomagal, ker je bilo zavedanje o morebitnih zlorabah organov pregona ves čas navzoče. Spomnimo še, da je vrhovno sodišče v zadevi Ranc odločilo, da interes odkriti storilca izdaje uradne tajnosti ne opravičuje poseganja v novinarjevo pravico, da varuje svoj informacijski vir, ki je neločljiv del (novinarske) svobode izražanja.

Akcija tožilstva, za katero sem izvedel v začetku oktobra, je pripeljala do - samocenzure. Za samocenzuro v svobodni družbi ni prostora, zato o tem obveščamo javnost. Brskanje in objavljanje občutljivih podatkov iz zakulisja afere Patria je postalo preprosto preveč nevarno, saj moramo zavarovati tiste, ki bi jih tožilstvo lahko umestilo v svojo konstruirano shemo Dnevnikovih virov. In jih preganjalo.

Samocenzura je nujni, a zgolj začasni ukrep. Javnost pa opozarjamo tudi na to, kar želi prikriti tožilstvo Barbare Brezigar. Že več mesecev izkorišča vse možnosti, da nam ne bi izročilo posnetkov nadzornih kamer iz objekta na Trgu OF 13 za nedeljo 10. maja 2009. Nedvomno je v javnem interesu izvedeti, ali sta oziroma, kaj sta generalka Barbara Brezigar in tožilka v zadevi Patria več ur počeli skupaj. In to v nedeljo, tik pred prihodom finskih preiskovalcev v Slovenijo ter zaslišanji osumljencev. Saj Barbara Brezigar vedno razlaga, da se ne spušča v konkretne postopke. Pa poglejmo, kaj skrivajo posnetki nadzornih kamer.