Od vsakega novinarja posebej bi pričakovala, da bo obveščal širšo javnost tako, da bo čim bolj informirana oziroma da bo objektivno poročal o sporni zadevi.

S polno zavestjo lahko trdim, da nisem bila deležna nikakršnih političnih in podobnih pritiskov, da sem do imenovanja v komisijo bila o zadevi obveščena zgolj prek medijev. V komisiji sem sodelovala neodvisno, kot kinolog in mednarodni sodnik z dolgoletnimi izkušnjami z veliki pasmami in molosi. Komisija je bila imenovana s strani Ministrstva za kmetijsko, gozdarstvo in prehrano, dr. Kastelic je bil celo predlagan s strani Veterinarske zbornice, ki spada pod okrilje Vursa.

Tričlanska komisija (že na samem začetku je bila v medijih objavljena neresnica, da je veterinar Marjan Kastelic iz komisije izstopil) je delovala soglasno, vse preizkuse oziroma preglede psov ter lokacij smo opravljali skupaj. Skupaj smo napisali izvedensko mnenje (razvidno v glavi dopisa oziroma poročila), to pa je vsebovalo tudi veterinarsko poročilo, ki ga je kot prilogo napisal dr. vet. med. Marjan Kastelic. Podali smo izvedensko mnenje, kjer so navedeni pogoji, pod katerimi bi se lahko psi vrnili. Komisija je s strogimi pogoji zaščitila ljudi oziroma javni interes in s tem izključila možnost ponovnega napada psov.

Med pogoji je navedeno, da se psi lahko gibajo izključno na lokaciji na Oražnovi ul. 11 v Ljubljani oziroma na Javorju 2. Obe lokaciji sta zaščiteni oziroma ograjeni, tako da psi nimajo možnosti kakršnega koli izhoda. Prosto na teh dveh lokacijah se lahko gibajo le ob prisotnosti lastnika. Sprehod iz omenjenih lokacij je možen izključno z enim psom (torej ne s krdelom dveh ali treh). Pes mora imeti nameščen nagobčnik in mora biti voden na povodcu (kar zahteva 12. člen Zakona o zaščiti živali glede nevarnih psov). V primeru kakršnih koli obiskov morajo biti psi izolirani oziroma oddvojeni od ljudi. Če so potrebni prevozi psov na drugo lokacijo (Javorje-Oražnova ali obratno, ker jim bivanje na drugih lokacijah ni dovoljeno), morajo biti v avtu opremljeni z nagobčnikom in ovratnico na zateg ter biti ločeni od voznika oziroma fizičnih oseb.

S temi pogoji je komisija preprečila kakršno koli morebitno negativno odzivanje psov na zunanje dražljaje. Ob upoštevanju teh pogojev menimo, da ni ogrožena javna varnost, upoštevali pa smo tudi dejstvo, da so psi živa bitja, da bivanje v zaprtem prostoru, kakršno je zavetišče, ne vpliva dobro na psihično in fizično kondicijo psov.

Soglasno se je komisija strinjala, da bi neupoštevanje teh pogojev oziroma predpisov s strani lastnika moralo imeti za posledico takojšen odvzem psov.

Na koncu se sprašujem, ali gre res tukaj za zaščito javnega interesa oziroma koristi ali za izkazovanje moči ene ali druge strani ter reševanja osebnih zamer prek medijev.

Alenka Černe, mednarodna kinološka sodnica