Tam v Helsinkih je neki nadležni policist po imenu Kaj Erik Björqvist, ki se je odločil, da bo preiskavo zadeve Patria pripeljal do konca. In pri tem neotesano posega v ustaljeni slovenski red. Na balkanski strani Alp so politične elite navajene živeti v ravnotežju strahu, finski kriminalist pa to ravnotežje nemarno ruši. V Sloveniji znamo sami opraviti s svojimi zgodbami v splošno zadovoljstvo glavnih akterjev - povojni poboji, trgovina z orožjem, Depala vas, sporna lastniška koncentracija, prodaja Mercatorja, dogovarjanje o incidentih na južni meji, laganje javnosti... Vse to so dejanja brez storilcev. Oziroma storilci ne odgovarjajo za tisto, kar so storili. V Sloveniji pač zelo slabo deluje pravna država, politična kultura pa je absolutno podrejena boju za politično preživetje. Afera Patria je s tega vidika drugačna zgodba. Ima svojo mednarodno razsežnost. V tej zgodbi sta trčila balkanska in skandinavska mentaliteta. Medtem ko jo je Björqvist na Finskem preiskoval že od februarja 2007 (ko je prišla prva Interpolova depeša o sumljivih denarnih transakcijah), so v Sloveniji poskušali narediti vse, da se zadeva ne bi premaknila nikamor. Ko so mediji poročali o hudih kršitvah duha zakona o javnih naročilih pri nakupu oklepnikov, si je Janševa vlada zatiskala oči in denuncirala novinarje. Ko je Interpol pošiljal depeše, jih je slovenska policija uspešno "izgubljala". Ko so Finci poslali seznam osumljencev, je bil o njem takoj obveščen politični vrh. In tako naprej.

Na koncu se je bistvo izgubilo v brozgi predvolilnega političnega obračunavanja. Pa čeprav je zadeva jasna in enostavna - sumi so bili, slovenski organi pa jih niso začeli pravočasno procesirati. Pika. Zato je jasno, kaj bi se zgodilo, če bi sume pri nakupu oklepnikov preiskovali samo slovenski organi. Videli bi še eno reprizo "uspešno" zaključene velike zgodbe. Ker pa so udeleženi še finski organi, zadeva nikakor noče z mize. Finci so že lansko jesen za Dnevnik napovedovali možnost problematiziranja pred mednarodnimi forumi. Organizacija OECD je za to najprimernejša, saj si Slovenija tam prizadeva postati članica. Finci so tam nastavili Sloveniji mino. Vse države članice so bile obveščene o tem, kako neučinkovito se na balkanski strani Alp soočajo s korupcijo - v zadevi Patria. Očitki finskih predstavnikov so uničujoči: s preiskavo se je nerazumno dolgo zamujalo, generalna tožilka ima odnose z osebami v preiskavi, sumi se na vpletenost oseb iz takrat vladajoče stranke (SDS) in tako naprej. Nekako velja, da ima vsaka država svojo mafijo, skozi dokument Fincev pa je Slovenija videti, kot da ima tukaj mafija svojo državo.

Kdo je kriv za to? Morda tudi Drago Kos, ki je za en dan zamudil na zasedanje OECD. Ampak tudi njegov pravočasni prihod ne bi popravil katastrofalnih napak pri preiskavi Patrie v Sloveniji, na katere opozarjajo Finci. Za te napake pa Kos ni odgovoren. Nasprotno, ves čas je prav on opozarjal na preiskovalno šlamastiko. Tako kot v zadnjih treh letih še nekaj kritičnih glasov. Pred 10 leti je neki vrhunski politik LDS v zasebnem pogovoru rekel: "Srečo imamo, da ljudje ne vedo, kako v tej državi nič ne funkcionira." Ljudje zdaj vedo.