Prav tako je bilo najbrž tudi skrbno pretehtano, da slavnostni govor na tej proslavi pripade ravno predsedniku vlade Janezu Janši, čeprav bi govor lahko namenili predsedniku države Danilu Türku in se tako izognili politizaciji tako pomembnega dogodka.

A nagovoriti ljudstvo teden dni pred državnozborskimi volitvami je več kot odlična priložnost za pridobivanje točk v finišu tekme, čeprav izbira govornika tako razdeli Koprčane, Primorce, Slovence, da pozabijo, kaj se pravzaprav praznuje. Tako je tudi letos ljudi razdelila polemika, ali je primerno, da na primorski proslavi v času predvolilne kampanje govori premier in predsednik stranke SDS Janez Janša, čeprav mu to po protokolu pritiče. Vsak govor na državni proslavi, naj bo še tako državniški, je na neki način tudi političen govor, zato bi bilo morda modro, da bi ga imel nekdo, ki z aktualno politiko nima opraviti. Morda tržaški pisatelj slovenskega rodu Boris Pahor, kot je predlagal župan Ajdovščine Marjan Poljšak. Tako pa smo se Slovenci in Primorci ponovno ukvarjali s tem, katera politična opcija nam je ljubša in katera je boljša, čeprav bi proslava priključitve Primorske k matični domovini morala v prvi vrsti združevati. Ponosni bi morali biti predvsem na svojo državo, za katero so se hrabro borili naši očetje, dedje in pradedje. Brez njih naše države danes ne bi bilo, še manj pa bi imeli možnost odločati, katera politična opcija bo našo državo vodila naslednja štiri leta.

Žalostno torej je, da primorsko proslavo že tradicionalno spremljajo politični zapleti. V Portorožu se je zapletlo zaradi pozabljenih praporščakov, lani je proslavo zaznamoval spor med vlado in zdaj že pokojnim predsednikom države Janezom Drnovškom, zaradi česar so imeli kar dve ločeni proslavi. Letos pa je za zaplet najprej poskrbel koprski župan Boris Popovič, ki je odboru za državne proslave odsvetoval proslavo v Kopru, češ da vlada zaradi referenduma o pokrajinah v tem prostoru ni priljubljena. Ko pa je ugotovil, da mu na državnozborskih volitvah najbrž ne bi uspelo prestopiti praga parlamenta, si je premislil in preračunljivo podprl koprskega kandidata SDS. Čeprav se sam zavzema za enotno Primorsko, medtem ko vlada, ki jo vodi taista SDS, zagovarja delitev Primorske na dve pokrajini.

Da si Primorci želijo enotne Primorske, so včeraj pokazali tudi s transparenti. Da je ne glede na vse zaplete primorski duh enoten, pa je bilo čutiti ob himni Vstala Primorska. Janša je v svojem govoru sicer pozdravil enotnost Primorcev, a ob primorski himni sprva ni vstal. To je storil šele, ko ga je na to opozorila množica, kar je precej zgovorno. Opozoril je tudi na pomen Slovencev, ki jih niso priključili k matični domovini. Zdaj bi bil čas, da padec evropskih meja res združi slovenski kulturni prostor. Zato bi se Janša izkazal kot velik državnik, če bi slavnostni govor včeraj morda res prepustil Borisu Pahorju. A nagovoriti ljudstvo teden dni pred volitvami je bila prevelika skušnjava.