Odstranjevanje dlak zaradi kulturnih, religioznih, medicinskih, seksualnih in drugih razlogov so poznale skoraj vse kulture. V sodobnem času boj z dlakami in dlačicami na nezaželenih mestih narekujejo moda in estetski normativi, razlaga dermatolog Boris Kralj, dr. med. »Po merilih, ki jih je postavila družba, poraščene noge, dlake na bradi ali brčice niso lepe in niso primerne za ženske in dekleta, zato se je razvila prava industrija metod in postopkov za odstranjevanje dlak, od krem in brivnikov do različnih aparatov, depilatorjev in laserjev. Z dermatološkega vidika so najbolj primerne metode britje, depilacijske kreme in laserji, vse druge pa so velikokrat povezane z zapleti. Seveda pa so razlogi za odstranjevanje dlak preveč zapleteni in raznovrstni, da bi se stroka tem postopkom lahko uprla.«

Proti dlakam v lastni režiji

Dlake lahko odstranjujemo na različne načine, postopke pa v osnovi ločimo na dve metodi: depilacijo in epilacijo. Depilacija je odstranitev dela dlake nad površino kože, najpogosteje z britjem ali uporabo depilacijskih krem, ki nezaželene dlake razgradijo. Epilacija pa pomeni odstranitev cele dlake skupaj z delom pod kožo, pri čemer najpogosteje uporabljamo pinceto, vosek, epilacijske aparate in laser. Če se odločite za vojno napoved dlakam v lastni režiji, je na trgu na voljo veliko sredstev za bolj pogumne, ki znajo ob bolečem puljenju nezaželenih kožnih izrastkov stisniti zobe, in za manj pogumne, ki se zadovoljijo z britvico. Naj velja, da se odstranjevanja dlak doma lotite samo, če ste dovolj izurjene in če veste, da vam domača praksa ne bo pustila posledic.

Britje z britvico je najhitrejši in najpreprostejši postopek doma, njegova slabost pa je, da dlake zrastejo že v dnevu ali dveh. V trgovinah je na voljo kopica priročnih damskih brivnikov za vse predele telesa in brivskih pen. Izberete lahko tudi klasično britje, ki je koži prijaznejše in učinkovito, a je učinek prav tako kratkotrajen. Zelo preprosta, hitra in neboleča je uporaba depilacijske kreme, po kateri je koža gladka od enega do dva tedna. Primerna je zlasti za večja področja, kot so noge, vendar se prej prepričajte, da niste alergični na katero od sestavin. Za dalj časa trajajočo gladkost je priporočljivo odstranjevanje dlak z voskom, toda pozor! Če nimate »roke« za to, se temu postopku raje odrecite. Tri ali štiri tedne boste brez dlačic tudi po uporabi epilacijskega aparata z rotirajočo glavo, ki jih izpuli s korenino vred.

Na strokovno depilacijo v kozmetični salon

»Na trgu je milijon izdelkov za depilacijo, iz izkušenj pa vem, da je to, kar ženske delajo doma, zelo slabo,« pravi Nataša Medvedič iz wellness kluba Sense. »Pomembno je, da je depilacija narejena strokovno, sicer so posledice lahko podplutbe ali posneta povrhnjica kože. Z voskom se težko depiliramo sami, ker je treba znati prav potegniti. Pri nas za občutljive predele uporabljamo posebno smolo, ki se ne zalepi na kožo in jo minimalno razdraži. Britje odsvetujem, ker vsakokrat posnamemo nekaj epitelskega tkiva, zato se koža lahko odebeli, vname ali dobi izpuščaje. Pobrite dlake imajo konico nepravilne oblike, ki se zlahka zagozdi v koži. Zamaši se izvodilo lojnice, zato pride do vnetja. Zaradi hudih primerov vraščenih dlak so morali nekateri celo na operativni poseg.«

Tudi Katja Fašink iz kozmetičnega salona Cat odsvetuje britje in puljenje, zaradi katerega lahko nastanejo mozoljčki, depilacijske kreme pa je treba po njenem izbrati glede na sestavo, saj nekatere raziskave pravijo, da so dobre, druge pa spet, da niso. Sama kemičnim izdelkom ne zaupa preveč. »Priporočam odstranjevanje z voskom, po katerem se dlake razredčijo in rastejo počasneje, vendar ne voskanje doma, ki ga sami težko naredimo in s katerim si posnamemo ogromno povrhnjice. Ženske se največkrat odločijo za depilacijo podpazduhe, nog in intimnega predela, moški pa za depilacijo hrbta. V zadnjem času je zelo priljubljena brazilska depilacija, ki je danes stvar intimne higiene in sodi skupaj z urejenostjo, na intimno depilacijo pa prihaja tudi vse več moških.«

Laser za trajno gladkost

»Najbolj dolgoročna metoda odstranjevanja dlak je obdelava z laserjem, ki naj zaradi varnosti poteka pod zdravniškim nadzorom,« nam je razložila Jasna Blaha, dr. med., iz laserskega studia Medilase. »Laser je priporočljiv pri osebah, ki imajo prekomerno obliko poraščenosti, ali za tiste, ki imajo zaradi drugih postopkov depiliranja težave z vraščanjem dlak ali vnetjem dlačnih mešičkov. Laserska terapija je svetlobna terapija z določeno valovno dolžino. Svetloba deluje na lasni mešiček v aktivni fazi rasti oziroma na celice, ki so zadolžene za izraščanje nove dlake. Ker dlake niso nikoli vse v istem ciklusu rasti, je potrebnih več postopkov in glede na del telesa na različno dolgo obdobje. Učinek laserja je pri posameznikih različen, opraviti pa je treba najmanj šest postopkov. Rezultat je hitrejši, če so dlake temne. Pri normalnih osebah brez hormonskih motenj je uspešnost 90-odstotna, rezultat pa je trajen.«

»Lasersko zdravljenje je najbolj priporočljiva metoda, seveda če jo izvaja izurjeno osebje s primernimi laserji po poprejšnji oceni primernosti. Najuspešnejša je ob primerni obravnavi, torej ob ponovitvah terapij, morda pa so slabosti visoka cena in številne ponovitve,« dodaja Kralj, ki se v svoji praksi srečuje z nezaželenimi posledicami nestrokovnega odstranjevanja dlak. »Najmanj primerna metoda je puljenje z aparati, ki dlako potegnejo, odtrgajo ali izpulijo, pri tem pa se najpogosteje srečujemo z vnetji in vraščenimi dlakami, ki se zakomplicirajo z gnojenjem in obarvanjem prej vnete kože. Podobne težave povzroči tudi britje v nasprotni smeri rasti dlak. Vnetne in gnojne spremembe se z nadaljevanjem depilacije širijo, posledice pa so lahko estetsko zelo grde brazgotine in pigmentacije. Takih bolnikov je v dermatoloških ambulantah razmeroma veliko.«