O namenu ustanavljanja Foruma slovanskih kultur so na neformalnem srečanju ministrov za kulturo držav, katerih prebivalci govorijo slovanske jezike, razpravljali ministri 4. decembra 2002 na Brdu pri Kranju in sprejeli skupno izjavo o ustanovitvi Foruma slovanskih kultur, katerega namen naj bi bil spodbujanje medsebojnega kulturnega sodelovanja in sodelovanja s tretjimi državami. Ob tem so poudarili, da mora biti forum fleksibilna, nevladna in mrežna organizacija in da bo Slovenija pripravila predlog o načinu delovanja foruma in sodelovanja v njem.

Potem ko je ministrstvo za kulturo leta 2003 preverilo, katera formalnopravna oblika je najustreznejša podlaga za delovanje foruma, je na podlagi zakona o ustanovah januarja pripravilo osnutek akta o ustanovitvi mednarodne ustanove - Forum slovanskih kultur. Osnutek ustanovnega akta je bil na pobudo ministrstva za zunanje zadeve poslan v obravnavo vsem državam podpisnicam. V predvidenem roku se je odzvalo šest držav, in sicer Belorusija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Poljska, Ruska federacija, Slovenija ter Srbija in Črna gora, ki so se z osnutkom akta strinjale in so imenovale člane prve uprave mednarodne ustanove - Forum slovanskih kultur.

Akt o ustanovitvi ureja vprašanja povezana z imenom, sedežem in namenom ustanove; z ustanovitvenim premoženjem ustanove; z imenovanjem, vodenjem, odločanjem in razrešitvijo uprave oziroma njenih posameznih članov; s sprejetjem, vsebino in spreminjanjem statuta ustanove; s prihodki ustanove; s trajanjem in prenehanjem ustanove. V skladu z zakonom o ustanovah se v aktu o ustanovitvi imenuje člane prve uprave iz sedmih držav, v katerih govorijo slovanske jezike. Kot je razvidno iz opredelitve namena ustanove, je težišče njenega delovanja ustanove na področju kulture v najširšem pomenu.