Hkrati je potrdil Dnevnikovo včerajšnje pisanje, da namerava izpeljati menjavo v vodstvu Darsa. "Moje mnenje je, da je treba tako upravo Darsa kot nadzorni svet zamenjati," je bil odločen Žerjav, ki je zatrdil, da ima za to tudi podporo predsednika vlade Janeza Janše, čeprav menjave na vladi še niso usklajene.

Po naših informacijah včeraj vlada ni imenovala novih nadzornikov, ker je temu nasprotoval finančni minister Andrej Bajuk (NSi). Menjave namreč zaradi službene odsotnosti z njim niso bile usklajene. Isti viri trdijo, da se je z menjavami po okusu največje vladne stranke SDS strinjal Janez Podobnik (SLS). Konkretnejših razlogov za zamenjavo minister ni navedel, ocenil pa je, da pod takšnim pritiskom, kot mora zaradi vsakodnevnih obtožb v medijih delati uprava Darsa, ne more normalno funkcionirati nobena uprava. "Zato menim, da je treba takšno stanje prekiniti in začeti graditi na novih temeljih, saj bo nova uprava tako lahko delala veliko lažje. Dejstvo je tudi, da lahko nekdo, ki je pod pritiskom, nehote potegne kakšno neracionalno potezo," je dodal Žerjav.

Toda naši viri namigujejo, da bi lahko bila v ozadju tako obsežnih kadrovskih menjav tudi priprava terena za privatizacijo Darsa, o kateri se do zdaj javno ni govorilo. Na to nakazuje tudi načrtovana menjava predsednika nadzornega sveta Darsa Francija Slaka, ki je doslej edini javno kritiziral način delovanja Darsa in zlasti popuščanje pritiskom slovenskega gradbenega lobija na čelu s SCT.

Manj je bil minister zgovoren glede včerajšnjega dopoldanskega pogovora s predsednikom uprave Darsa Rajkom Siročičem. Po naših informacijah pa je Žerjav od Siročiča zahteval, naj odstopi in naj enako ravnata tudi ostala dva člana uprave Darsa. Siročič je včeraj za Dnevnik potrdil pogovore z ministrom. "Na željo ministra pa vsebine pogovorov ne bi komentiral." Viri blizu Siročiču trdijo, da ne namerava odstopiti.

sven.berdon@dnevnik.si

vesna.vukovic@dnevnik.si