Na severu Kosova je bilo v petek mirno, a napeto, potem ko je kosovska vlada Albina Kurtija v četrtek zvečer poslala več sto policistov v severni, srbski del Mitrovice, eden pa je bil ranjen v incidentu. Deset dni pred izrednimi občinskimi volitvami v štirih občinah na severu Kosova, ki jih bo tamkajšnja srbska večina bojkotirala, naj bi tako zamenjali 600 srbskih policistov, ki zaradi spora glede avtomobilskih registrskih tablic od začetka novembra nočejo več opravljati svojega dela, kot to velja tudi za srbske sodnike in župane. Doslej je bilo v teh štirih občinah le nekaj deset albanskih policistov in srbska stran obtožuje Kurtija, da z »vpadom« policistov v njihove občine krši bruseljski sporazum, po katerem kosovska policija nima pravice biti v takem številu na tem območju. Zelo zaskrbljen je poveljnik Natove misije na Kosovu KFOR italijanski general Angelo Michele Ristuccia.

Incident po prihodu kosovskih policistov

Vodja Urada za Kosovo pri srbski vladi Petar Petković se je že v četrtek ponoči odzval na premike kosovskih policistov in Kurtija obtožil, da »nadaljuje protipravne in nasilne akcije, s katerimi hoče okupirati sever Kosova in Metohije«. Dejal je še, da bo Beograd razmislil o napotitvi 1000 pripadnikov varnostnih sil na sever Kosova v skladu z resolucijo 1244 varnostnega sveta ZN (VS ZN) iz leta 1999. V petek je o tej možnosti govorila tudi srbska premierka Ana Brnabić: »Po resoluciji 1244 imamo pravico zahtevati, da se določeno število naših vojakov vrne tja, če KFOR ne more zagotoviti varnosti in miru.« Srbija za to potrebuje odobritev VS ZN. Sicer je imel srbski predsednik Aleksandar Vučić ponoči sestanek z obrambnim ministrom in načelnikom generalštaba. Ni pa še jasno, kaj so sklenili.

Neposredni povod za prihod več sto kosovskih policistov v Severno Mitrovico in okolico naj bi bile pritožbe Albancev v tem večinsko srbskem delu Kosova, da se ne počutijo varne. V torek je sicer res prišlo do incidentov, ko so v štirih večinsko srbskih občinah nedavno imenovani albanski občinski uradniki zamenjali ključavnice v majhnih pisarnah volilnih komisij, a so jih pri tem v Severni Mitrovici in Zubinem Potoku »napadli« s petardami in streli v zrak. Notranji minister Kurtijeve vlade Xhelal Svecla je zatem izjavil: »Med kriminalci, ki stojijo za tema napadoma v torek, so nekdanji pripadniki policije Kosova iz vrst srbske skupnosti, ki so v začetku novembra dali odpoved.« Kosovska policija pa je v četrtek zvečer sporočila: »Glede na trenutno stanje in trende bo policija v naslednjih dneh okrepila svojo prisotnost na severu Kosova.«

Še več napetosti ob volitvah

Na severu Kosova bi se napetosti lahko v naslednjem tednu še povečale, ker so za 18. in 25. december razpisane izredne volitve v štirih srbskih občinah, tudi v Severni Mitrovici, potem ko so srbski predstavniki zapustili institucije Kosova, da bi izrazili protest proti prepovedi srbskih avtomobilskih registrskih tablic (za zdaj so ta problem rešili tako, da kosovska policija imetnikom teh tablic ne bo izdajala kazni, Srbija pa bo tablice nehala na novo izdajati). Tako tudi volitve v štirih občinah, v katerih Albanci predstavljajo okoli 10 odstotkov prebivalcev, bojkotira srbska večina, ki bo ostala brez svojih županov in večine v občinskih svetih.