Zvišanje minimalne plače je bila ena od glavnih predvolilnih obljub novega nemškega kanclerja Olafa Scholza. Če bo potrjeno, bo višje plačilo prejemalo okoli 6,2 milijona ljudi. Nemška vlada trdi, da je korak nujen in da bo okrepil kupno moč Nemcev. Trenutno je minimalna plača v državi postavljena pri 9,82 evra na uro, 1. julija se bo zvišala na 10,45 evra. Predlog zakona zvišanje minimalne plače utemeljuje tudi z višjimi stroški življenjskih potrebščin in izdatkov za stanovanja.

Predsednik združenja delodajalcev Rainer Dulger politiki očita, da je prelomila obljubo, v skladu s katero naj bi višino minimalne plače določala posebna komisija s predstavniki delodajalcev ter sindikatov. Enostranska poteza vlade po njegovem močno otežuje sodelovanje na osnovi zaupanja. Politiko poziva, naj sede za pogajalsko mizo s predstavniki delodajalcev.

Medtem v nemški zvezi sindikatov DGB kritike delodajalcev zavračajo in poudarjajo, da dosedanja minimalna plača ne omogoča dostojnega preživetja. Zvišanje minimalne plače je po navedbah prvega moža DGB Stefana Körzella vprašanje ovrednotenja dela. Obenem bi kupno moč taka poteza okrepila za okoli 4,8 milijarde evrov, navaja.

Predlog zakona sicer prihodnje odločitve o minimalni plači nalaga komisiji za minimalno plačo. O morebitni prilagoditvi naj bi ta naslednjič odločila do 30. junija 2023, prilagoditev pa bi izvedli s 1. januarjem 2024.

Nemčija sicer sodi med države EU z eno od najvišjih minimalnih plač. Trenutna minimalna plača 9,82 evra na uro v primeru zaposlitve za polni delovnik znaša 1621 evra bruto na mesec. Višjo minimalno plačo imajo Luksemburg (2257 evrov), Irska (1775 evrov), Nizozemska (1725 evrov) in Belgija (1658 evrov).