Nedavni zaplet na terenski seji parlamentarnega odbora za kmetijstvo v Kočevju v koaliciji še vedno buri duhove. Štirje poslanci največje vladne stranke SMC so namreč podprli sklepe, ki jih je tik pred koncem seje dala na mizo opozicijska SDS in katerih cilj je zamenjati vladne predstavnike v nadzornem svetu družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG) ter zavrniti predlagano razvojno strategijo te družbe. Razlog za ta manever dela poslancev SMC naj bi bila želja z državnim denarjem oživiti propadlo tovarno ivernih plošč Otiški Vrh, katere glavni direktor je bil sedanji poslanec SMC Danilo Anton Ranc, tehnični direktor pa aktualni generalni direktor direktorata za lesarstvo na gospodarskem ministrstvu Jože Prikeržnik.

Iz direktorske tekme izpadel tudi Darjan Petrič

Zaradi koalicijskega gozdarskega zapleta je pričakovati še bolj vroč boj za glavnega direktorja družbe Slovenski državni gozdovi. Na razpis se je prijavilo petnajst kandidatov, neuradno pa smo izvedeli, da so na situ ostali še štirje – Janez Peskar (kandidat SMC, sicer zaposlen pri bivšem koncesionarju Gozd Ljubljana), Zlatko Ficko (kandidat DeSUS in dosedanji poslovni pooblaščenec v SiDG), Robert Tomazin (do leta 2014 član SLS, je tudi avtor prvega osnutka gozdarske strategije, ki ga je leta 2014 napisal za kmetijskega ministra in prvaka SD Dejana Židana) in direktor Zavoda za varstvo narave Darij Krajčič, ki, kot zatrjuje, ni član nobene politične stranke.

A brez zapletov tudi pri tej izbiri direktorja najbrž ne bo šlo. Prvo sito je bila kadrovska agencija Profil, ki je opravila pogovor z vsemi kandidati. Kadrovska komisija nadzornega sveta SiDG je nato na podlagi Profilovih ocen v ožji krog favoritov uvrstila le omenjene štiri, s katerimi bo opravila drugi krog pogovorov in predvidoma dva do tri ponudila nadzornikom, da izmed njih izberejo najprimernejšega. Iz nabora favoritov so nepričakovano izpadli nekateri kandidati, med njimi tudi nekdanji vrhunski plavalec Darjan Petrič, saj naj ne bi izpolnjeval razpisnih pogojev (vsaj pet let delovnih izkušenj na vodilnih ali vodstvenih delovnih mestih v srednjih ali velikih gospodarskih družbah), čeprav je bil sedem let zaposlen v NLB in bil med drugim pooblaščenec uprave za vodenje združevanja bank skupine NLB.

Gozdarji: Zlatko Ficko ne izpolnjuje pogojev za direktorja

Je pa v gozdarskih krogih završalo, ko so izvedeli, da je med četverico izbrancev, ki se želijo povzpeti na čelo SiDG, tudi Zlatko Ficko, trenutno poslovni pooblaščenec SiDG za gozdarstvo in lesarstvo. Trdijo namreč, da se Ficko ni nikoli ukvarjal z gozdno proizvodnjo in da nima v razpisu zahtevanih vodstvenih izkušenj, zna pa uspešno krmariti v političnih vodah (bil je član LDS in Zares, zdaj je v stranki DeSUS). Nekateri zaposleni v SiDG menijo, da je Ficko glavni krivec za to, da je družbo po enem letu zapustil poslovni pooblaščenec za finance Borut Meh, brez katerega po njihovem mnenju podjetja ne bi postavili na noge. »S Fickom se ne da delati, spušča bombice, nastavlja svoje ljudi, mi smo delali, on pa si je pripravljal teren, da postane direktor. Če mu bo uspelo, bo to dokaz, da je SiDG peskovnik za politične stranke,« so prepričani mnogi v podjetju SiDG, za katero velja, da ga povsem obvladuje kmetijski minister Dejan Židan, vendar na zelo prefinjen način. V veliko pomoč naj bi mu bila članica nadzornega sveta SiDG Andreja Košir, nekdanja predsednica uprave Elana, zdaj zaposlena v Slovenskih železnicah, gozdarska nadzornica pa je postala na Židanov predlog.

Na vprašanje, ali izpolnjuje pogoje za glavnega direktorja SiDG, nam je Zlatko Ficko odvrnil: »Seveda jih, sicer se ne bi prijavil. Imam 17 let delovnih izkušenj na vodstvenih mestih v gospodarski družbi.«